reklama
reklama

Rzuć palenie razem z nami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rzuć palenie razem z nami - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTo kampania społeczna mająca na celu informowanie mieszkańców o zgubnych dla zdrowia skutkach palenia tytoniu oraz zachęcanie do zerwania z nałogiem.
reklama

Zdrowotne skutki palenia tytoniu

Systematycznie z roku na rok spada odsetek palących Polaków oraz liczba wypalanych przez nich papierosów. W stosunku do roku 1995 liczba dorosłych Polaków palących spadła o 28 % a liczba wypalanych papierosów w stosunku do 1996 r. spadła o 11%. Obecnie pali papierosy ok. 27 % tj 8,5 mln dorosłych Polaków, którzy wypalają średnio 15 papierosów dziennie Prawie 5 mln z powyższej liczby pali powyżej 20 lat. Spadek liczby palących Polaków jest zjawiskiem ze wszech miar pozytywnym, niemniej te 27 % palących Polaków pozostaje problemem społecznym i zdrowotnym walce z chorobami serca, ślepotą, miażdżycą obwodowych naczyń krwionośnych, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, kataraktą i rakiem płuc.
Palenie zabija. Powoli, ale konsekwentnie. Sięgając po papieros należy pamiętać, że narażamy się na rozwój wielu, często śmiertelnych chorób a zerwanie z nałogiem, choć nie jest łatwe, to przynosi wymierne korzyści. Tytoń stanowi zarówno w Polsce, jak też na świecie, główną przyczynę zagrożenia zdrowia ludności, a palenie tytoniu jest jednym
z najbardziej upowszechnionych antyzdrowotnych elementów stylu życia człowieka.
Wśród około 4 tysięcy pierwiastków i związków chemicznych występujących w palącym się papierosie aż 40 z nich charakteryzuje się silnym działaniem toksycznym, mutagennym, teratogennym (uszkadzającym płód) i rakotwórczym.
Każdego roku na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera w Polsce przedwcześnie około 100.000 tysięcy ludzi. Codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180.000 dzieci. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie. Palenie tytoniu, niestety nadal, pozostaje olbrzymim problemem społecznym.
Palacze często nie zdają sobie sprawy, że paląc szkodzą nie tylko sobie,  ale i osobom
w swoim otoczeniu, bardzo często dzieciom. Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.
Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Powoduje  między innymi choroby nowotworowe, nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową. Szczególnym przykładem beztroski i lekkomyślności jest palenie kobiet w ciąży. Ich palenie powoduje nieodwracalne skutki zdrowotne dla ich przyszłego potomstwa.

Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno, więc nie trać czasu.

Każdy papieros zabiera ok. 10 minut. Jest to czas stracony na kupowanie papierosów i samo palenie. Dzienne wypalenie jednej paczki zabiera 3,5 godz. Rocznie jest to prawie 1160 godzin. W ciągu 10 lat palenie pochłania 12000 godzin co oznacza że 500 dni przeznaczamy na trucie siebie i innych. Palenie to nie tylko strata czasu, ale również strata finansowa. Jeżeli pali tylko jedna osoba w rodzinie to za pieniądze zaoszczędzone na papierosach można kupić.1 dzień -10 zł- 3 kg owoców, 1 miesiąc - 300 zł- ubranie, 1 rok -3500 zł- wczasy w Egipcie,10 lat -działka rekreacyjna lub samochód, 40 lat - mieszkanie w mieście .
Motywujące do rzucenia palenia mogą być również całkowite zakazy palenia w miejscach publicznych takich jak : zakłady pracy, przychodnie i szpitale, przedszkola, szkoły i uczelnie, miejsca przeznaczone do zabaw dzieci, kina, domy kultury, lokale gastronomiczne i rozrywkowe, obiekty sportowe i przystanki komunikacji publicznej.
Za palenie w w/w miejscach grozi grzywna do 500 złotych.
Podsumowując powyższe można jednakże stwierdzić, że moda na niepalenie trwa i zatacza coraz szersze kręgi.

reklama


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama