Reklama

To władze Nowej Rudy będą decydowały o zwolnieniu uchodźców z Ukrainy z opłat za pobyt

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva / ilustracyjne

To władze Nowej Rudy będą decydowały o zwolnieniu uchodźców z Ukrainy z opłat za pobyt - Zdjęcie główne

foto Canva / ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znane są już wytyczne wojewody dolnośląskiego dotyczące pobierania opłat od wojennych uchodźców z Ukrainy za pobyt i wyżywienie w CTS w Słupcu i hotelu „Parkowa” w Centrum Nowej Rudy.

Nowa Ruda. Zgodnie z ustawą od 1 marca Ukraińcy przebywający dłużej w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania w Domu Wypoczynkowym CTS w Słupcu i w hotelu „Parkowa" w Nowej Rudzie zapłacą połowę stawki za wyżywienie i zakwaterowanie. W przypadku naszego miasta jest to kwota 35 zł dziennie za osobę. Z opłat zwolnione są m.in. osoby będące w trudnej sytuacji

Obecnie w Domu Wypoczynkowym Centrum Turystyczno – Sportowego w Słupcu przebywa 124 uchodźców, a w hotelu „Parkowa” w Centrum miasta - 41. 

To władze Nowej Rudy będą decydować w sprawie zwolnienia z opłat za pobyt, szczególnie chodzi o osoby w trudnej sytuacji życiowej. Zgodnie z katalogiem osoby zwolnione z opłat, to na przykład osoby 60 – 65 lat, osoby wychowujące trójkę dzieci, matki, które wychowują dziecko do pierwszego roku życia itd. można powiedzieć, że są zwolnione z ponoszenia opłat na mocy ustawy.

 Najgorsza sprawa jest z tymi osobami, które napisały, że są w trudnej sytuacji życiowej. Wpisują w uzasadnieniu np., że ma dwoje dzieci jedno w wieku 10, a drugie w wieku 2 lat i jest w trudnej sytuacji, bo co ma zrobić z tym 2 – latkiem zrobić, ty bardziej, że do przedszkola nie odda, bo nie ma miejsc w przedszkolu
– wyjaśnia koordynator akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy w Urzędzie Miejskim w Nowej Rudzie - Barbara Postrach

Urzędniczka dodaje: My te wnioski będziemy dawali do analizy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i oni będą musieli wydać zaświadczenie czy ta osoba jest w trudnej sytuacji życiowej czy nie. Zaświadczenia będą wydawane na krótki okres, żeby nie było tak, że na podstawie tego zaświadczenia będzie ciągłość zwolnienia, tylko za 2 miesiące ponownie sprawdzimy sytuację życiową tej osoby.

Ukraińscy uchodźcy wypełniają ankietę, w której oświadczają czy pracują, czy otrzymują jakieś wynagrodzenie itd. Za osoby zwolnione z opłat na podstawie decyzji władz Nowej Rudy nadal płacić będzie wojewoda. 

Teraz to będzie wyglądało tak np. CTS obciążył nas za 124 osoby razy 70 zł dziennej stawki i my za to płaciliśmy im całość, w tej chwili zapłacimy tylko za różnicę do tego co ta część zapłaci
– reasumuje nasza rozmówczyni. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy