Reklama

Trwa w zapomnieniu

Opublikowano: pt, 29 mar 2019 00:00
Autor:

Trwa w zapomnieniu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czas i wandale nie byli dla niej łaskawi. Dziś kapliczka św. Anny w Świerkach w przysiółku Granicznik określana jest jako ruina. Czy jest szansa na uratowanie tego miejsca?

Takie miejsca bardzo łatwo jest znaleźć na wsiach. Niektóre, będące zabytkami, mają szansę by szybciej wrócić do dawnej świetności. Te, które nimi nie są, stoją zapomniane, wkomponowane w otaczający je krajobraz i niszczeją. Tak jest z kaplicą św. Anny w Świerkach, w przysiółku Granicznik. Kiedyś była ważnym miejscem dla okolicznej ludności. Dziś opuszczona popada w coraz większą ruinę. - Kiedyś powstał komitet odbudowy tej kapliczki, ale w międzyczasie powstała koncepcja budowy kościoła w Bartnicy, który został wybudowany. Teraz z kolei cały czas pracujemy i staramy się o fundusze na odnowę kościołów w Świerkach i w Krajanowie. To są na razie priorytety - mówi nam ks. Tadeusz Duda, proboszcz parafii św. Mikołaja w Świerkach. - Mamy na uwadze, żeby szukać środków na remont kapliczki, ale parafia jest mała, biedna i skupiliśmy się na remoncie i konserwacji kościołów parafialnego i filialnego, a jednocześnie cały czas wyposażamy kościół w Bartnicy - dodaje. Co ciekawe, kapliczka spełniała swego czasu rolę kościoła. - Tam mieszkało kiedyś 30 rodzin. W tej chwili mieszka jedna rodzina. I tam ludzie normalnie chodzili do kościoła. To była wioska, która miała swój kościół - wspomina ks. Tadeusz Duda. Kapliczka jest bardzo zniszczona, opuszczona i zdewastowana. Wieża spadła, a kula z niej została skradziona. Niestety pomysłu skąd pozyskać fundusze na remont na razie nie ma.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy