reklama
reklama

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw policyjni specjaliści zajmujący się problematyką pomocy ofiarom przestępstw dyżurować będą z pracownikami Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku. Dyżury zorganizowano w dniach od 21 do 26 lutego br.
reklama

W dniach 21 – 25 lutego dyżury pełnione będą w godzinach 10.00 - 18.00, a 26 lutego o godz. 10:00 – 13:00.
W godzinach 10:00 – 15:00 policjanci dyżurować będą wspólnie z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodzku przy ul. Wyspiańskiego 2d.

Po godzinie 15:00 dyżur pełniony będzie w Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku. W sobotę 26 lutego w godz. 10:00 – 13:00 dyżur pełniony będzie w Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku.

23 lutego w godz. 09:00 – 14:00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku skorzystać można będzie dodatkowo z porad dyżurującego psychologa i policjanta.

Ponadto dyżury pełnić będą również Prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Kłodzku w dniach 21 – 25 lutego w godz. 08:00 – 15:00.

25 lutego Prokurator Prokuratury Rejonowej w Kłodzku pełnił będzie dyżur w Komisariacie Policji w Polanicy Zdroju w godz. 09:00 – 14:00.

Od 2000 roku Policja realizuje założenia Programu Pomocy Ofiarom Przestępstw, gdzie podejmuje różnego rodzaju działania mające na celu udzielenie jak najszerszej pomocy osobom pokrzywdzonym. Pomagając ofiarom przestępstw – dorosłym i dzieciom, policjanci przygotowują różnego rodzaju programy, poradniki i informatory, uruchamiają specjalne policyjne infolinie. Uczestniczą wraz z innymi organizacjami we wspólnych inicjatywach na rzecz pomocy ofiarom przestępstw. Z racji wykonywanych przez policję ustawowych zadań związanych, miedzy innymi, z „pierwszym kontaktem” osoby pokrzywdzonej z organami ścigania w momencie składania do protokołu ustnego zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, osoba zgłaszająca zapoznawana jest z uprawnieniami pokrzywdzonego wynikającymi z kodeksu postępowania karnego. Czynności te realizowane są przez policjantów, w większości jednostek, w specjalnie przygotowanych pokojach znajdujących się w kompleksowych punktach przyjęć interesantów. Sukcesywne wprowadzanie funkcji recepcyjnej do obsługi interesantów wraz z odpowiednią infrastrukturą, pokojami przesłuchań, tzw. „Niebieskimi pokojami”, czy pomieszczeniami do wykonywania okazań procesowych przez lustro, z pewnością wpływają na poprawę samopoczucia pokrzywdzonego, w chwili składania zeznań, a tym samym minimalizują traumatyczne przeżycia, o których ofiara przestępstwa musi opowiedzieć policjantowi.
W pomieszczeniach recepcyjnych obligatoryjnie wyeksponowane są, między innymi, informacje wynikające z Polskiej Karty Praw Ofiary oraz materiały z zakresu prewencji kryminalnej i profilaktyki. Są to informacje, jak rozpoznawać i unikać różnego rodzaju zagrożeń, tak aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Procedura „Niebieskie karty”, to kolejna płaszczyzna pomocy ofiarom przestępstw – osobom pokrzywdzonym przestępstwami w rodzinie. Policjanci podczas interwencji domowej, gdy stwierdzają przemoc w rodzinie, udzielają niezbędnej pomocy i przekazują osobie pokrzywdzonej informację dotyczącą sytuacji prawnej oraz możliwości skorzystania z dalszej pomocy oferowanej przez różne instytucje pozapolicyjne.

W dniach 21 lutego - 26 lutego 2011 r. po raz kolejny obchodzony będzie w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W ramach akcji w sądach oraz prokuraturach zorganizowane zostaną dyżury sędziów, aplikantów sądowych, kuratorów i prokuratorów, w czasie których osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień.

Dyżury organizowane będą również w jednostkach policji powiatu kłodzkiego w godzinach 10.00 - 18.00 ( 26 w godz. 10:00 – 13:00). Funkcjonariusze Policji będą udzielać pomocy w ramach swoich kompetencji osobom zainteresowanym.

Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem i istnieje potrzeba jej kontynuowania.
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy zachęcamy do skorzystania z dyżurów w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Więcej informacji o Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).

reklama

KARTA PRAW OFIARY

1. Ofiara ma prawo do swobodnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
2. Ofiara ma prawo do rzetelnej, zrozumiałej dla niej i wyczerpującej informacji o przysługujących jej prawach w procesie karnym.
3. W postępowaniu przygotowawczym ofiara posiada status strony procesowej.
4. Ofiara w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
5. W razie odmowy przez prokuratora wystąpienia z aktem oskarżenia do sądu i wyczerpania przez ofiarę całej drogi odwoławczej, ofiara może w terminie miesiąca wnieść swój akt oskarżenia do sądu, uzyskując jako oskarżyciel prywatny status strony procesowej w postępowaniu sądowym.
6. W tzw. sprawach prywatno - skargowych ( są to czyny skierowane przeciwko czci i nietykalności cielesnej ) ofiara korzysta z takich samych uprawnień jak prokurator. Musi jednak uczestniczyć w postępowaniu ugodowym prowadzonym przez sędziego wymiaru sprawiedliwości. Wybór należy do niej.
7. Ofiara ma prawo do wystąpienia z powództwem cywilnym w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa
8. Ofiara ma prawo do mediacji i porozumienia się ze sprawcą w kwestii naprawienia szkody lub innego zadośćuczynienia.
9. Ofiara ma prawo do domagania się i uzyskania naprawienia szkody przez sprawcę.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama