reklama

Uważaj na kleszcze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uważaj na kleszcze - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kleszcze to prawdziwa zmora człowieka, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy to większość naszego wolnego czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Upodobały one sobie te siedliska, które my szczególnie lubimy odwiedzać: lasy, polany, łąki czy też zarośla wokół rzek.
reklama

Szacuje się, że swoją największą „ aktywność do ataku” kleszcze wykazują w okresie maja i czerwca, ale także września i października. Nie oznacza to bowiem tego, że zarówno w lipcu jak i sierpniu nie musimy się ich obawiać. Jeśli wybierzemy się na grzybobranie, czy też zbieranie jagód, kleszcze z pewnością o nas nie zapomną również w tych miesiącach.



Bezbolesne ukłucie

O ile ukąszenie komara jest natychmiast wyczuwalne, tak kleszcze działa na całkiem innych zasadach. Jego ukąszenia zazwyczaj są bezbolesne i nie odczuwalne. Dzieje się tak, dlatego, że w momencie ukłucia, miejsce na naszej skórze, które akurat zostało sobie przez niego upodobane jest znieczulane.
Stąd też po powrocie do domu z leśnego spaceru, czy też wypoczynku nad akwenem wodnym położonym w pobliżu lasów i zarośli powinniśmy dokładnie obejrzeć całe swoje ciało, szczególnie w takich miejscach jak : pachwiny, za uszami a nawet na zgięciach kolan. Kobiety powinny również dokładnie obejrzeć te partie skóry, które znajdują się pod piersiami.

Pasożytowanie

Kleszcze pasożytuje w naszej skórze nawet do siedmiu dni. Im dłuższy czas jego pasożytniczego bytu, tym większe ryzyko zakażenia, dlatego tak ważną rolę pełni dokładne sprawdzenie ciała po powrocie chociażby z grzybobrania. Koniecznie powinniśmy obejrzeć całe nasze ubranie, czy przypadkiem, nie zostało ono wykorzystane jako darmowy transport przez kleszcza. Najlepiej jeśli zaraz po przyjściu do domu złożymy wszystkie ciuchy do prania.
Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszcze przenoszą choroby zakaźne. Ich ukąszenia mogą wywołać u człowieka bardzo poważne choroby w postaci kleszczowego zapalenia mózgu, czy też boreliozę. Na szczęście przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu możemy się uchronić stosując specjalne szczepionki, które chronią nas przez okres trzech lat. Szczepionkę podaje się w trzech kliku miesięcznych odstępach.

O ile przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu możemy się uchronić stosując specjalne szczepionki, tak, przeciwko boreliozie, niestety jeszcze jej nie wymyślono. Jeśli już zachorujemy na boreliozę, będzie to wiązać się z długim okresem leczenia antybiotykami. Zaniedbanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zarówno neurologicznymi jak i psychiatrycznymi. Jeśli zauważamy u siebie takie objawy jak : silne bóle głowy, wysoka gorączka, nudności, wymioty a także sztywność karku, koniecznie musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Kleszcza możemy usunąć sami, ale musimy zrobić to bardzo dokładnie, chwytając go w odcinku pomiędzy głową a tułowiem – najlepiej zrobić to za pomocą pincety.
Kleszcza należy wyciągnąć w całości. Jeśli nam się to nie uda, koniecznie musimy się zgłosić do najbliższej przychodni, gdzie znajduje się ambulatorium, w którym zostanie nam udzielona fachowa pomoc.

W przypadku, kiedy boimy się sami usuwać ze swojego ciała kleszcze, również powinniśmy się udać do przychodni – lepiej w całości usunąć kleszcza, z pomocą specjalisty, niż usuwać skutki zbędnego zabiegu wykonanego w domowym zaciszu.

Chcąc się uchronić przed ukąszeniami, powinniśmy wybierać się do lasu, chociażby na grzybobranie w takim ubraniu, które będzie cienkie i przewiewne, a jednocześnie zakrywało znaczną część naszego ciała. Naszą głowę również powinna pokryć ochronna czapka, lub kapelusz. Im większą uwagę przyłożymy do zapobiegania ukąszeniom, tym większą pewność będziemy mieli, iż należycie się uchroniliśmy przed ukłuciem kleszcza.


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama