reklama

Uwaga na lisy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto: użyczone

Uwaga na lisy - Zdjęcie główne

foto foto: użyczone

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzika zwierzyna coraz częściej wychodzi z lasów. Zwłaszcza lisy upodobały sobie miejskie i wiejskie życie, o czym bardzo często sygnalizują nam Czytelnicy.
reklama

Na szczęście lisy rzadko atakują ludzi. Od 1 czerwca do dziś, w gminie Nowa Ruda odnotowano jedno pokąszenie przez lisa. W Nowej Rudzie oraz w mieście i gminie Radków nie było ich w ogóle. Tak przynajmniej wynika z oficjalnych informacji posiadanych przez kłodzki sanepid. - Więcej pokąszeń było przez zwierzęta domowe takie jak psy, czy koty. W mieście Nowa Ruda mieliśmy 3 takie przypadki, w gminie Nowa Ruda 7, a w Radkowie żadnego - informuje Krzysztof Dąda ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłodzku. Nie ma wścieklizny Lisy wychodzące z lasów, to problem nie tylko Nowej Rudy. Boryka się z nim wiele innych polskich miast. Dzięki Bogu, jak mówi Krzysztof Dąda, nie są zarażone wścieklizną. - U zwierząt domowych i dzikich wścieklizna na terenie powiatu kłodzkiego nie występuje już od 20 lat. Samoloty zrzucające szczepionki wyeliminowały tę chorobę, zwłaszcza u lisów - mówi Dąda. Wścieklizny nie ma, ale trzeba uważać na inne choroby, jak parch czy tasiemiec bąblowca - pasożyta którego przenoszą lisy. - Lisy przenoszą go z moczem. Zwłaszcza powinni uważać Ci, co zbierają jagody i inne leśne owoce - przestrzega Krzysztof Dąda. Weszliśmy na ich terytorium Lisy wychodzą i będą wychodzić – taka jest ich tendencja. Dzikie zwierzęta coraz bardziej garną się do człowieka. - Trudno temu zaprzeczyć. Trzeba być ostrożnym. Dzika zwierzyna migruje. Jest jej więcej niż kiedyś. Jako ludzie zbliżyliśmy się do zwierząt, do ich naturalnych miejsc bytowania. One nie mają już gdzie się cofnąć. W Bieszczadach np. jest ona jeszcze bardziej dzika, w Nowej Rudzie tereny są gęsto zaludnione - przypomina Jan Lenart, Nadleśniczy z Nadleśnictwa Jugów. Sami też zachęcamy zwierzynę do opuszczania swojego naturalnego środowiska. Świadomie lub nie wyrzucamy coraz więcej pokarmu, który ją kusi. Zwierzę szybko przyzwyczaja się do łatwego sposobu pozyskania pożywienia i do miejsc, w których go znajdzie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama