Reklama

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawce Średniej zlikwidowano sklepik i automaty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawce Średniej zlikwidowano sklepik i automaty  - Zdjęcie główne

- Minister wydał rozporządzenie, że na terenie szkoły można sprzedawać taką a taką żywność i to jest bardzo rozsądne - uważa burmistrz. | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawce w trybie natychmiastowym rozwiązano umowy najmu i dzierżawy sklepiku i automatów vendingowych (czyli sprzedających przekąski i napoje). Urządzenia zdemontowano. - One już nie wrócą - zapewnia burmistrz Jan Bednarczyk. Dlaczego?

O to, dlaczego w szkole nie można już kupić przekąsek i napojów, zapytaliśmy dyrektora.

- Szkoła nie podpisuje żadnych umów dotyczących sklepików, automatów vendingowych, bo to jest w gestii organu prowadzącego -  wyjaśnia nam Roman Borkowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawce Średniej. - I to organ prowadzący w ramach umowy przeprowadził kontrolę. Ja zostałem poinformowany jako dyrektor szkoły, że produkty, które są tam, nie spełniają prawnych wymogów i że zostały rozwiązane umowy - dodaje.

Udaliśmy się więc do burmistrza gminy Radków.

- Stwierdziliśmy, że są tam sprzedawane napoje i artykuły, które nie spełniają listy ministra zdrowia - mówi burmistrz Jan Bednarczyk. - Nie była przestrzegana umowa przez dzierżawcę. W związku z tym nastąpiło rozwiązanie umowy z dwoma podmiotami i w okresie wakacyjnym będzie rozpisany przetarg na zatrudnienie nowego handlowca, który będzie przestrzegał tego, co pan minister zdrowia sobie życzy - dodaje. 

Co tam było sprzedawane? 

- Na przykład napój, który nie jest dopuszczony do sprzedaży dla dzieci na terenie szkoły - wyjaśnia Bednarczyk. - Na przykład nie można wprowadzić Coca-Coli, Pepsi, bo to nie jest na liście ministra - dodaje. 

Sklepik do końca roku szkolnego będzie nieczynny.

- Taka jest moja decyzja, aby tę sprawę wyjaśnić. Jeśli sklepik będzie wyposażony w odpowiednie urządzenia przechowalnicze, będzie rozpisany nabór i może ten sam, może inny handlowiec wygra - mówi Jan Bednarczyk. - Natomiast jeśli chodzi o tę szafę z napojami, to ona już nie wróci. W każdej naszej szkole są półki dostępne z wodą mineralną i każdy może pić, ile chce. Tu zrobiliśmy taki wyłom i to okazało się nie do końca dobrym rozwiązaniem. Były też interwencje rodziców, prośba, żeby z tym skończyć - dodaje.

Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach z 2016 r.

- Minister wydał rozporządzenie, że na terenie szkoły można sprzedawać taką a taką żywność i to jest bardzo rozsądne - uważa burmistrz. 

Na terenie gminy Radków w żadnej szkole nie ma już sklepiku z artykułami spożywczymi dla dzieci.

- Nikt z handlowców nie chce podjąć prowadzenia takiego punktu na warunkach, które określiło ministerstwo edukacji - twierdzi Bednarczyk. - Oni chcą na tym zarabiać, a z kolei lista artykułów spożywczych według ministra nie jest atrakcyjna. 

 

 

Co jest dopuszczone do sprzedaży w sklepiku szkolnym?
* pieczywo, z wyłączeniem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego;
* pieczywo półcukiernicze i cukiernicze, z wyłączeniem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego;
* kanapki;
* sałatki i surówki;
* mleko;
* napoje zastępujące mleko, takie jak napój: sojowy, ryżowy, owsiany, kukurydziany, gryczany, orzechowy, jaglany, kokosowy lub migdałowy;
* produkty mleczne, takie jak: jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatka, ser twarogowy, serek homogenizowany lub produkty zastępujące produkty mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów;
* zbożowe produkty śniadaniowe oraz inne produkty zbożowe;
* warzywa;
* owoce;
* suszone warzywa i owoce, orzechy oraz nasiona bez dodatku cukrów, substancji słodzących oraz bez dodatku soli;
* soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne;
* przeciery, musy owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne bez dodatku cukrów i soli;
* koktajle owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne na bazie mleka, napojów zastępujących mleko, bez dodatku cukrów i substancji słodzących;
* naturalna woda mineralna nisko- lub średniozmineralizowana, woda źródlana i woda stołowa;
* napoje przygotowywane na miejscu, które nie mogą zawierać więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu gotowego do spożycia;
* napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących;
* bezcukrowe gumy do żucia;
* czekolada gorzka o zawartości minimum 70% miazgi kakaowej;
* inne.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy