reklama
reklama

Wakacyjne warsztaty ceramiczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wakacyjne warsztaty ceramiczne - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości17 lipca bieżącego roku zakończyła się pierwsza część warsztatów ceramicznych dla dzieci z Ludwikowic i Woliborza. W tym roku zajęcia były poświęcone głównie nauce toczenia przedmiotów ceramicznych na kole garncarskim. Było to tradycyjne koło do toczenia o napędzie nożnym.
reklama

 Przy okazji dzieci dowiedziały się, że dzbanki, kubki i misy nie są produktem taśmowym, ale trzeba je samemu cierpliwie wytoczyć. Następnie po wysuszeniu przedmioty były zdobione. W tym roku instruktorka CKGNR – Pani Diana Krechowska -uczyła dzieci najprostszych metod: tepowania, czyli nanoszenia gąbką różnych kolorów farb oraz szkliwienia, bardziej cierpliwe dzieci próbowały również techniki intarsji, która polega na wcześniejszym wyryciu wzoru i naniesieniu w to miejsce innego szkliwa. Druga część warsztatów odbędzie się w drugiej połowie sierpnia.  

Zajęcia ceramiczne odbywają się w Centrum Kultury od 2002 roku, prowadzone są w różnych wsiach, w zależności od lokalnego zapotrzebowania i od możliwości finansowych organizatora, ale główna pracownia ceramiczna mieści się w Woliborzu w dawnym budynku gospodarczym przy szkole podstawowej. Pomieszczenie zostało adoptowane do nowych potrzeb i wyposażone w piec ceramiczny, koła garncarskie i inne narzędzia dzięki grantom uzyskanym od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, Fundacji Wspomagania Wsi oraz Fundacji Batorego. Zajęcia są dostosowane do wieku i umiejętności uczestników, przez okres kilku lat uczęszczało na nie około 300 dzieci (kilkakrotnie również prowadziliśmy kursy dla dorosłych). Są wśród nich też dzieci niepełnosprawne, ponieważ tego typu zajęcia sprzyjają wyrównywaniu różnych dysfunkcji i rozwijają dzieci manualnie. Bardzo ważne są także inne aspekty społeczne tych warsztatów – uwrażliwienie plastyczne, doskonalenie pracy w grupie czy edukacja ekologiczna. Dzieci poznają pierwotne techniki ceramiczne, odbywają wycieczki w poszukiwaniu dostępnych w okolicy zasobów gliny, w ten sposób mogą się też dowiedzieć, że użytkowany przedmiot niekoniecznie musi być opatrzony etykietą „made in China”, chociaż w tym przypadku chiński rodowód ceramiki jest chlubną okolicznością. W zbliżającym się roku szkolnym zapraszamy dzieci i młodzież ponownie do naszej pracowni ceramicznej.

reklama

 

 

Tekst: Iwona Mokrzanowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama