reklama

Walka o ocalenie górniczego zabytku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Walka o ocalenie górniczego zabytku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKolejny zabytek popada w coraz większą ruinę. Na polu „Piast” w dzielnicy Drogosław stoi 5 zabytkowych pieców wybudowanych w 1879 r. Pomimo że to unikat na skalę światową, ich stan z roku na rok jest coraz gorszy. – To ostatni moment, aby je uratować – pisze Alicja Zaboronek.
reklama

Bardzo często podkreśla się górnicze tradycje Nowej Rudy. Co roku, zwłaszcza podczas obchodów Barbórki, lokalni politycy podkreślają, że trzeba je pielęgnować. Niestety z roku na rok jest coraz mniej symboli przypominających o wydobywaniu węgla na naszym terenie.
Obecnie została tak naprawdę orkiestra górnicza i Muzeum Górnictwa. Niedawno pisaliśmy o niepewnym losie szybu Nowa I.



Dziś piszemy o piecach szybowych, które służyły do prażenia łupku. 5 pieców to jedyne tego typu obiekty w Polsce i nieliczne na świecie. Przez ekspertów są uznawane za cenny zabytek techniki przemysłowej. Dawniej piece – prażalnie łupku były największym światowym producentem łupku ogniotrwałego, z którego wytapiano materiał poszukiwany w całej Europie. Kiedyś cenny obiekt, dziś ruina.

Więcej w 721 numerze Gazety Noworudzkiej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama