Reklama

Wiadukt będzie zabytkiem

Opublikowano: wt, 22 sty 2019 00:00
Autor:

Wiadukt będzie zabytkiem - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiadukt trafi do rejestru zabytków, a gminna ewidencja zabytków jest niezgodna z prawem - grzmi Barbara Nowak-Obelinda, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

To finał batalii o wiadukt pod nieczynną linią kolejową na trasie Dzikowiec-Srebrna Góra. To już pewne. Wójt Mierzejewska wiaduktu nie rozbierze. - Jest już zakończone postępowanie. Protokół oględzin został przekazany właścicielowi zabytku. Chcielibyśmy, aby do końca stycznia udało się wpisać wiadukt do rejestru zabytków - mówi nam Barbara Nowak- Obelinda. Ewidencja niezgodna z prawem Jak się okazało, wszystkie prace prowadzone na zabytku i z nim związane już wcześniej powinny być uzgadniane z konserwatorem. - Wiadukt był jakby chroniony. Był wskazany do ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Zgodnie z przepisami powinien on być obligatoryjnie przeniesiony do gminnej ewidencji zabytków, ale władze gminy wykonały ją nieprawidłowo, niezgodnie z prawem - grzmi Nowak-Obelinda. - Czyli nie uwzględniła obiektów wskazanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i tu jest ta kontrowersja spowodowana przez wójta gminy Nowa Ruda - dodaje. Uchylą rozporządzenie Wojewódzki Konserwator Zabytków zapowiada, że teraz będzie chciał uchylić rozporządzenie o utworzeniu gminnej ewidencji zabytków. Wiadukt zaś zostanie wpisany do rejestru zabytków, bo jak mówi Barbara Nowak-Obelinda, i tak na to zasługuje. - W przypadku jakichkolwiek zmian w obiekcie będą musiały być wydawane pozwolenia konserwatora - podkreśla i przypomina Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Barbara Nowak-Obelinda nie ukrywa też, że gminna ewidencja zabytków została sporządzona w dużym okrojeniu w stosunku do tego, co wskazano jako figurujące w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Wiaduktu w niej nie ma podobnie jak wielu innych obiektów. Dlaczego i czy również miały zostać rozebrane? Tego najprawdopodobniej nigdy się już nie dowiemy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy