reklama
reklama

Wybory za miesiąc. Co powinniśmy wiedzieć o wyborach samorządowych?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva / ilustracyjne

Wybory za miesiąc. Co powinniśmy wiedzieć o wyborach samorządowych? - Zdjęcie główne

foto Canva / ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDo wyborów samorządowych został miesiąc. Pierwsza tura odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Co powinniśmy wiedzieć o zbliżających się wyborach?
reklama

Wybory 2024. Obecna kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmiku województwa, a także burmistrzów i wójta upływa 30 kwietnia 2024 r.

Ile trwa kadencja jednostek samorządu terytorialnego?

Od 2018 roku radnych gminy, powiatu i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybieramy co pięć lat. Do 2018 r. kadencja organów samorządowych była krótsza – trwała 4 lata.

Obecna kadencja

Radni mogą ubiegać się o reelekcję w każdych kolejnych wyborach. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie są od 2018 r. związani zasadą dwukadencyjności – mogą ubiegać się o reelekcję tylko raz. Przepisy te dotyczą kadencji, które rozpoczęły się w 2018 r., to znaczy, że kadencja 2018-2023 jest pierwszą, która liczy się do maksymalnie dwóch kadencji. 

reklama

Kogo wybieramy w wyborach samorządowych?

W czasie wyborów samorządowych mieszkańcy zdecydują o tym, kto zostanie ich przedstawicielem w organach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że w kwietniowym głosowaniu, osoby uprawnione zdecydują w Nowej Rudzie i Radkowie o składzie rady miejskiej, w Gminie Wiejskiej Nowa Ruda rady gminy.

Decydować będziemy także, kto dostanie się do rady powiatu, rady sejmiku województwa, wybierzemy także Burmistrza Miasta Nowa Ruda, Wójta Gminy Wiejskiej Nowa Ruda, a także Burmistrza Miasta i Gminy Radków.

Gdzie druga tura wyborów?

Kiedy poznamy osobę, która zostanie burmistrzem lub wójtem na nową 5-letnią kadencję? Jeśli żaden kandydat 7 kwietnia nie otrzyma ponad 50 proc. poparcia mieszkańców, konieczna będzie "dogrywka", czyli II tura wyborów, zaplanowana na 21 kwietnia. 

reklama

Kto może zagłosować?

W wyborach samorządowych może oddać głos każdy obywatel, który:

  • ma ukończone 18 lat najpóźniej w dniu głosowania
  • na stałe zamieszkuje na obszarze gminy, powiatu, województwa, gdzie działa wybierany organ
  • posiada czynne prawo wyborcze

Gdzie głosujemy?

Podczas wyborów samorządowych głosujemy w miejscu stałego zameldowania. Nie będzie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania.

Czy w wyborach samorządowych można głosować w miejscu, w którym się mieszka, ale nie jest się zameldowanym?

Można, pod warunkiem jednak, że zaktualizujemy swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można to zrobić, składając odpowiedni wniosek do urzędu gminy właściwego dla adresu stałego zamieszkania. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostaniemy uwzględnieni w obwodzie do głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania. We wniosku, poza danymi identyfikacyjnymi: nazwiskiem, imieniem (imionami), nr PESEL, trzeba złożyć oświadczenie co do adresu zamieszkania.

reklama

Sprawdź swoje dane

Jeśli chcesz sprawdzić jakie Twoje dane są gromadzone w CRW oraz jaki numer i adres ma obwodowa komisja wyborcza, w której będziesz głosował, skorzystaj z usługi dostępnej na stronie www.gov.pl.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama