reklama

Wyprawka szkolna – 1 lipca rusza nabór wniosków

Opublikowano:
Autor:

Wyprawka szkolna – 1 lipca rusza nabór wniosków - Zdjęcie główne
Autor: Pixabay

Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPo raz kolejny rodzice dostaną 300 zł w ramach „wyprawki szkolnej”. Już od 1 lipca można będzie składać wnioski o wypłatę pieniędzy z programu Dobry Start. Dodatek przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat.

Rodzice i opiekunowie - bez względu na dochody i sytuację zawodową - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

W 2025 roku ZUS w całej Polsce wypłacił wyprawki dla ponad 4,7 mln dzieci w łącznej kwocie przekraczającej 1,4 mld zł. 

Na Dolnym Śląsku – to było ponad 358 tys. dzieci a łączna kwota przekroczyła 103 mln zł. W tym na terenie należącym do wrocławskiego oddziału ZUS: wyprawek wypłacono dla 77 tys. dzieci), na terenie należącym do wałbrzyskiego oddziału ZUS 10,7 tys. na terenie należącym do legnickiego oddziału dla 11,9 tys. dzieci.

Powiaty:

   • bolesławiecki: 12,6 tys.
   • dzierżoniowski: 10,7 tys.
   • głogowski: 11,2 tys.
   • kłodzki 15,9 tys. 
   • lubiński: 13,3 tys.
   • oleśnicki: 14,5 tys.
   • świdnicki: 18,3 tys.
   • trzebnicki: 12,1 tys.
   • zgorzelecki: 9,5 tys.
   • złotoryjski: 1,6 tys.

Wyprawkę rodzice dostają raz w roku na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Nie można go otrzymać na dzieci, które uczą się w tzw. zerówkach, ani na studentów - mówi regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli 20 albo 24 rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Podobnie jak w ubiegłych latach, wyprawka to 300 zł na każde dziecko – dodaje Kowalska-Matis - i przypomina, że, jak co roku wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od 1 lipca do końca listopada. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

Wniosek o świadczenie z programu "Dobry Start" można złożyć tylko elektronicznie – przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Warto sprawdzić czy poprawnie podaliśmy PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły oraz aktualny numer konta.

Zawiadomienia, które dotyczą świadczeń będą przekazywane elektronicznie. Informację o przyznaniu wsparcia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS - również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Pieniądze będą wypłacane wyłącznie na wskazany rachunek bankowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo