XXXV Bieg Piastów zakończony

Opublikowano: Aktualizacja:

XXXV Bieg Piastów zakończony - Zdjęcie główne

WiadomościW dniach 4 do 6 marca na trasach Polany Jakuszyckiej rywalizowało prawie 5 tysięcy zawodników i zawodniczek z 28 państw, którzy pokonywali trasy pięciu biegów przygotowanych przez organizatorów.

Bieg Piastów jest najbardziej popularną i najstarszą imprezą organizowaną od 1976 roku. Obecnie ma miano sztandarowego biegu narciarskiego w Polsce. Od roku 1995 jest włączony do europejskiej ligi biegów długodystansowych EUROLOPPET, a od 2008 roku do światowej ligi WORLDLOPPET. Program biegu obejmuje bieg główny na dystansie 50 km i bieg dodatkowy na 25 km.

Wieloletnią tradycją jednym z głównych organizatorów Biegu Piastów jest Straż Graniczna, tak było również i podczas tegorocznego biegu. Funkcjonariusze Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych przez trzy dni dbali o bezpieczeństwo zawodników na trasach biegowych oraz kibiców im dopingujących. Obecni byli na starcie i mecie biegu głównego, w punktach kontrolno-ratowniczych , zapewniali łączność radiową oraz dowozili skuterami nieocenioną w warunkach zimowych gorącą wodę i herbatę.
Od pięciu lat w ramach Biegu Piastów funkcjonariusze Straży Granicznej rywalizują także w Mistrzostwach SG w biegach narciarskich organizowanych pod patronatem Komendanta Głównego Straży Granicznej. W tym roku na dystansach 50 i 26 kilometrów walczyło 80 funkcjonariuszy oraz drużyny reprezentujące służby mundurowe Niemiec i Czech, po raz pierwszy w szranki stanęli również emerytowani funkcjonariusze SG, by zdobyć cenne nagrody.

W klasyfikacji drużynowej na dystansie 26 km zwyciężyła reprezentacja Bieszczadzkiego Oddziału SG. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Morskiego Oddziału SG. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG. W rywalizacji kobiet na dystansie 26 km w klasyfikacji międzynarodowej zwyciężyła Loreen Schiffner. Drugie miejsce wywalczyła Anna Stera. Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Leszega. W klasyfikacji OPEN kobiet zwycięstwo odniosła Anna Stera z Morskiego Oddziału SG. Srebro przypadło Agnieszce Leszega z Bieszczadzkiego Oddziału SG, natomiast trzecie miejsce przypadło Magdalenie Gondek z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Największe emocje wzbudziła konkurencja mężczyzn, którzy walczyli na dwóch dystansach 26 i 50 km. W klasyfikacji OPEN na dystansie 50 km pierwsze miejsce zajął Wojciech Cybruch z Nadodrzańskiego Oddziału SG. Drugie miejsce Ryszard Malung także z Nadodrzańskiego Oddziału SG, a trzecie miejsce wywalczył Andrzej Dziedzicki z Bieszczadzkiego Oddziału SG.
W klasyfikacji międzynarodowej dystans 50 km najszybciej pokonał Wojciech Cybruch, drugi był Enrico Rauch, a jako trzeci przybiegł Ryszard Malung.
Dystans 26 km w klasyfikacji OPEN przebiegł najszybciej Eugeniusz Słobodzian ze Śląskiego Oddziału SG, drugi był Tomasz Szeremeta z Bieszczadzkiego Oddziału SG, a trzeci Mariusz Krygier z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG. Zwycięzcą międzynarodowej klasyfikacji na dystansie 26 km został Kunze Holm. Drugie miejsce zajął Eugeniusz Słobodzian. Na trzecim stopniu podium stanął Tomasz Szeremeta.

Wśród emerytowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej najlepszym na dystansie 50 km został Zdzisław Gulbierz, drugie miejsce zajął Józef Pawlikowski, a trzecie Krzysztof Ostaszewski. Dystans 26 km najszybciej pokonał Arkadiusz Ogorzałek. Na drugim stopniu podium stanął Andrzej Iwanek, a jako trzeci przybiegł Mirosław Szynkowski.
Sportowej rywalizacji dopingowali z ramienia Komendy Głównej SG - płk SG Marcin Własnowolski Dyrektor Biura Prawnego oraz Komendanci Sudeckiego, Śląskiego, Bieszczadzkiego, Warmińsko-Mazurskiego i Nadodrzańskiego Oddziału SG i Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, a także mjr SG Ryszard Szczepura - Oficer Łącznikowy Straży Granicznej RP w Berlinie.

Wszystkim uczestnikom tegorocznego XXXV Biegu Piastów w sportowej rywalizacji kibicował Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, którzy zagrzewali zawodników do walki na trasach Polany Jakuszyckiej.

Ważnym akcentem na uroczystej gali podsumowującej XXXV Bieg Piastów, która miała miejsce w Hotelu LAS było odznaczenie Pana Juliana Gozdowskiego Komandora, organizatora i pomysłodawcę biegu Krzyżem Oficerskim Orderu odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz upowszechniania sportów masowych i popularyzowania narciarstwa biegowego w Polsce, za zasługi w popularyzowaniu narciarstwa biegowego w Polsce Srebrnym Krzyżem Zasługi został odznaczony funkcjonariusz Sudeckiego oddziału Straży Granicznej w Kłodzku, a jednocześnie Wicekomandor Biegu Piastów mjr SG Dariusz Serafin. Aktu dekoracji w imieniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dokonał doradca prezydenta Roman Kuźniar.