reklama
reklama

Zabytkowa kostnica zmienia się w dom pogrzebowy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Zabytkowa kostnica zmienia się w dom pogrzebowy - Zdjęcie główne

Budynek byłego prosektorium przechodzi metamorfozę | foto Archiwum Redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJoanna i Zbigniew Kiełbaska prowadzący w Nowej Rudzie zakład pogrzebowy postanowili za własne pieniądze przywrócić świetność zabytkowi w kompleksie szpitalnym z 1911 r. Urządzają tam dom pogrzebowy z prawdziwego zdarzenia z salą pożegnań dla bliskich osób zmarłych.
reklama

Nowa Ruda. Remontowany budyneczek pełnił rolę kostnicy szpitalnej i prosektorium. Cztery lata temu kupiliśmy go od starostwa - mówi Joanna Kiełbaska. Zamierzamy  tu zrobić dom pogrzebowy na miarę dzisiejszych czasów z salą pożegnań, salą przygotowań i pomieszczeniami, w których znajdują się chłodnie. Wszystko po to, aby nasi klienci mogli w komfortowych i odpowiednich warunkach pożegnać swoich bliskich - dodaje.

Takie pożegnania najczęściej odbywają się przed kremacją.

Pogrzeb to nie tylko czynności na cmentarzu, to także to, co dzieje się wcześniej. Ludzie mają potrzebę pożegnania się z ciałem bliskiej osoby. Czasami na takie pożegnania zapraszani są księża, którzy święcą ciało - opowiada Joanna Kiełbaska. Wybierając zakład pogrzebowy warto zastanowić się, czy dany zakład dysponuje domem pogrzebowym, czy posiada własne chłodnie, kto zajmuje się przygotowaniem naszej bliskiej osoby do pogrzebu, w jakich warunkach znajduje się ciało, kto zajmuje się sanitarnym przygotowaniem zwłok - wymienia.

reklama

Ile kosztuje remont budynku przy ul. Szpitalnej? Tego Joanna Kiełbaska nie chce zdradzić.

To są spore koszty, spora inwestycja. Robimy dach, zmieniamy całe poszycie dachu, robimy generalny remont w środku, odnowienie elewacji, odtworzenie oryginalnych dębowych drzwi, odtworzenie witraży
- przyznaje jednak. 

Właścicielom zakładu pogrzebowego bardzo zależało, aby odtworzyć charakter tego budynku. On jest architektonicznie pięknym obiektem - zaznacza Joanna Kiełbaska. Na bieżąco będziemy dzielić się postępem prac na Facebooku, więc zachęcamy do znalezienia nas na tym portalu - dodaje.

Jest tez pomysł, aby po skończonym remoncie - w przyszłym roku - zrobić dzień otwarty w domu pogrzebowym. Każdy będzie mógł wejść do środka pomieszczeń, w których odbywa się sanitarne przygotowanie zwłok, gdzie znajdują się chłodnie. Wokół tematu pochówku zmarłych narosło wiele mitów i niedopowiedzeń.

reklama

A my chcemy, żeby nasi klienci mieli jasność, jak to się wszystko odbywa
- mówi Joanna Kiełbaska.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama