Reklama

Zburzą internat w Bożkowie, ziemię sprzedadzą pod domki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZSA Bożków

Zburzą internat w Bożkowie, ziemię sprzedadzą pod domki - Zdjęcie główne

foto ZSA Bożków

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Latami służył szkole i szkolnej młodzieży. Teraz prawdopodobnie zostanie rozebrany, a w jego miejsce ktoś wybuduje domy. Czy wójt Mierzejewska rzeczywiście wyburzy dawny internat szkół rolniczych w Bożkowie?

Lata świetności budynek po bożkowskim internacie ma już za sobą. Przedostatnim jego właścicielem był marszałek, ale kilka lat temu pozbył się go przekazując pod zarząd wójtowi gminy Nowa Ruda. 

- W 2016 roku obiekt został przekazany gminie Nowa Ruda do realizacji zadań własnych (z zakresu m.in. pomocy społecznej, edukacji). Gmina jako właściciel odpowiada za otrzymane mienie - przypomina Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego

Dawny internat nigdy nie został jednak wykorzystany na potrzeby szkoły czy opieki społecznej. Stan techniczny budynku był na tyle zły, że nie opłacało i nie opłaca się go remontować. Taniej jest go wyburzyć i tak też się stanie, a w miejscu dawnego internatu prawdopodobnie zostaną wybudowane domy. 

 

- Rozważamy możliwość przeznaczenia terenu pod zabudowę mieszkaniową, lecz wymaga to stosownych przygotowań - ujawnia nam Maria Wojcińska, sekretarz gminy.

Internat szkół rolniczych powstał po zlikwidowaniu wielkiego ośrodka szkoleniowego PGR w 1958 r. Wówczas internat mieścił się w pałacu barokowym wzniesionym w latach 1787-1791 w byłej rezydencji Aleksandra von Magnis. Gruntownie odbudowany i powiększony po pożarze w 1870 został poddany remontowi w 1956 r. W latach 1958-1979 w internacie mieszkało w jednym roku szkolnym nawet 220 osób. Plusami była ogromna liczba pomieszczeń, a minusem duże koszty utrzymania. Dlatego też „oderwano” go od pałacu i gdy w 1975 r. nadawano szkole imię, wmurowano też kamień węgielny pod budowę nowego internatu, który został oddany do użytku cztery lata później, w 1979 r. Od 1 lutego 2006 r. ze względów ekonomicznych została zawieszona jego działalność, a uczniowie korzystali z internatu w Kłodzku lub z kwater prywatnych.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy