REKLAMA

Przez zbiornik wysiedlą mieszkańców Ścinawki?

Wraca temat budowy zbiornika retencyjnego w okolicach Zamku Sarny. Ma nas uchronić przed powodzią. Pytanie, czy wcześniej nie ucierpią na tym mieszkańcy, którzy będą musieli wyprowadzić się ze swoich domów. Bednarczyk twierdzi jednak, że żadnych wysiedleń nie będzie.

Zero wysiedleń na ziemi kłodzkiej - pod takim hasłem protestuje grupa osób, jaka zrzeszyła się w internecie. Wszystkich łączy jeden cel - nie chcą budowy zbiorników w miejscach, gdzie trzeba będzie wysiedlać mieszkańców. Teraz ponownie alarmują twierdząc, że nadal są takie plany. - Wody Polskie zleciły aktualizację planów ochrony przed powodzią, w których wciąż rozważane są kolejne inwazyjne zbiorniki zalewowe na ziemi kłodzkiej. Konsultant państwowego inwestora na konferencji we wtorek, 23 czerwca, nie wykluczył przesiedleń i zniszczenia krajobrazu w powiecie kłodzkim, aby stworzyć iluzję ochrony przeciwpowodziowej. Oznacza to, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wciąż pracuje nad planami budowy wielkich zbiorników retencyjnych na ziemi kłodzkiej i ignoruje stanowczy społeczny sprzeciw wyrażony wiosną 2019 r. wobec planowanej tego typu inwestycji - alarmują organizatorzy akcji.

Burmistrz wie i jest „za”

O tym, że Wody Polskie aktualizują plany przeciwpowodziowe wie burmistrz Radkowa. Jan Bednarczyk przyznaje, że jest zwolennikiem tego, aby zbiornik powstał w Sarnach. - Bardzo bym się cieszył wraz z mieszkańcami wszystkich Ścinawek jakby powstał. O ten zbiornik wnioskowałem już 10 at temu - przyznaje Bednarczyk. Jednocześnie zaznacza, że jego zgoda dotyczy tylko zbiornika w Sarnach, a nie tego, który miałby powstać na skraju Tłumaczowa i Ścinawki Gr. - Już kilka lat temu udowodniliśmy, że ten zbiornik byłby zabójstwem dla dwóch miejscowości, a nic by nie wniósł - uważa burmistrz Radkowa. - Natomiast zbiornik Sarny z tamą powyżej Zamku Sarny nas ratuje, bo nas topi Włodzica w momencie gwałtownych opadów. Wybudowanie tam zbiornika retencyjnego to: brak wysiedleń i przesiedleń i jest bezpiecznie. Taki zbiornik retencyjny mógłby sobie tam spokojnie powstać i ochroniłby nie jedną zagrodę w Ścinawce przy gwałtownej powodzi. To jedyne słuszne miejsce u nas w gminie na suchą retencję, bo mokrą to my mamy. Zalew Radkowski, zbiornik na potoku Piekło, projektujemy teraz jeszcze jeden pod Górami Stołowymi - dodaje Bednarczyk. Zdaniem burmistrza budowa zbiornika nie ma wpływu na Zamek Sarny. - Tama będzie powyżej zamku i nikt go nie naruszy – zapewnia.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Przez zbiornik wysiedlą mieszkańców Ścinawki?

Fot. KPRM

Od 8 sierpnia w 19 powiatach mają obowiązywać nowe obostrzenia. Dotyczy to tych terenów, w których zanotowano wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w ostatnich dwóch tygodniach. Zmiany dotyczą m.in. zasad zasłaniania ust i nosa, a także zmniejszenia limitu osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.

Dodatkowo powiaty podzielono na dwie strefy: żółtą i czerwoną – z różnym zakresem obostrzeń. W pozostałych powiatach, które oznaczone są kolorem zielonym, obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

Fot. Pixabay

Od początku wakacji, czyli od 1 lipca Straż Graniczna nie zezwoliła na wyjazd z kraju 86 obywatelom Polski, którzy mieli nieważne dowody osobiste lub dokumenty paszportowe.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×