REKLAMA

Powstańcy zdobędą rynek

Ostatecznie Nowa Ruda włączyła się w organizację obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. Już za tydzień (piątek, 1 sierpnia) noworudzki rynek zamieni się w miejsce powstańczych walk. Punktualnie o godz. 17.00 kilka grup rekonstrukcyjnych rozpocznie swój pokaz, do którego próby już się rozpoczęły. - Pół godziny później będzie można wysłuchać rozmów z powstańcami, które potrwają do godz. 19.00., po czym rozpocznie się koncert rapera Tadka. W międzyczasie od godz. 17.30 do 21.00 z myślą o najmłodszych zostaną zorganizowane specjalne gry i konkursy - zachęca do udziału w piątkowych wydarzeniach Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes Stowarzyszenia Odra Niemen, które organizuje to wydarzenie. Gosiewski nie ukrywa, że najważniejszy jest dla niego cel edukacyjny tych wydarzeń. - Zdajemy sobie sprawę, że największe wrażenie zrobi rekonstrukcja bitwy, ale my chcemy przede wszystkim, aby mieszkańcy Nowej Rudy spotkali świadków historii, m.in. Kapitana Stanisława Wołczawskiego, który był kolporterem w biurze informacji i propagandy kwatery głównej Armii Krajowej - przekonuje Gosiewski. Co ciekawe, władze Nowej Rudy pomimo zapowiedzi ostatecznie nie wsparły finansowo organizacji tego wydarzenia. Jedynie Miejski Ośrodek Kultury udzielił symbolicznego wsparcia, a większość kosztów m.in. przyjazdu grup rekonstrukcyjnych poniosą prywatni sponsorzy.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (22): Powstańcy zdobędą rynek

Obrazek użytkownika Wyklęty
 • Wyklęty
 • 26-07-2014

Minęło 70 lat niby ten sam kraj, w którym mieszka ten sam naród a jednak.... Słowa patriotyzm, Ojczyzna chyba straciły na wartości, a dla wielu z nas przestały istnieć. Historia Polski której nie mamy powodów się wstydzić jest pełna bohaterów, o pamięć których nie dbamy. Jeżeli chcemy by szanowano nasz kraj i nas samych, sami musimy się nauczyć szanować ludzi którzy walczyli o wolną Polskę. Dlatego 1 sierpnia w Nowej Rudzie prawdopodobnie jako jedyni na Dolnym Śląsku mamy okazję zmienić stereotypy. Dzięki Stowarzyszeniu Odra-Niemen pierwszy raz mamy możliwość w naszym mieście godnie uczcić bohaterów Powstania Warszawskiego. Okazja na tyle ważna, że będziemy mogli porozmawiać z samymi uczestnikami powstania. Prawdopodobnie jesteśmy ostatnim pokoleniem które historii może się uczyć od prawdziwych bohaterów. Dla wszystkich tych którym nie jest to obojętne -spotykamy się 1sierpnia o godz. 17 na Rynku.
Obrazek użytkownika Patriota
 • Patriota
 • 28-07-2014

W programie: Kącik zabaw dla dzieci, konkursy, zabawy z udziałem animatorów. Dodatkowo kulki i zamek dmuchany – wstęp wolny (to te elementy nie związane bezpośrednio z rocznicą wybuchu czynu zbrojnego z 1944 roku). Zaraz po 17:00, kiedy zamilkną syreny rozpocznie się widowiskowa inscenizacja walk powstańczych z udziałem sprzętu zmotoryzowanego. Ciekawa scenografia z wykorzystaniem budynku. Powstanie w pigułce począwszy od godzin poprzedzających wybuch powstanie, aż po jego zakończenie. Gośćmi będą autentyczni Powstańcy, z którymi będzie można porozmawiać twarzą w twarz. Każdy może podejść do szacownych gości i posłuchać opowieści oraz zadać pytania. Żywi świadkowie historii do dyspozycji widzów pozostaną aż do wyczerpania wszystkich zagadnień. W międzyczasie można wykonać sporo zdjęć na tle scenografii oraz z udziałem członków grup rekonstrukcyjnych. Dodatkową atrakcją jest obecność 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Żołnierze oprócz prezentacji wyposażenia udostępnią także symulator strzelnicy. Również od 17-tej będą prezentowane pojazdy militarne z II Wojny Światowej. Godz. 19:00 rozpocznie się koncert Tadka „Solo” w pobliskim MOK Nowa Ruda (ok. 500 m od Rynku). Grochówka darmowa do wyczerpania zapasów. Zresztą nie tylko grochówka. Wszystko co zostało wymienione jest za darmo. Jeśli mieszkasz w okolicy, albo nie masz co zrobić na początek łykendu – zajrzyj do Nowej Rudy, źródło: FANŚLĄSK - http://fanatik.ogicom.pl/
Obrazek użytkownika Złośliwy
 • Złośliwy
 • 29-07-2014

1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie - jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Polski. W 70. rocznicę godziny "W", 1 sierpnia 2014 o godz. 17.00 w całej Polsce zawyją syreny. Gdziekolwiek będziesz, zatrzymaj się i oddaj cześć Powstańcom, którzy walczyli o naszą wolność! Pokaż, że pamiętasz!
Obrazek użytkownika roman
 • roman
 • 29-07-2014

Dlaczego tak celebrujemy nasze klęski? To przykre. Przykre jest też, że Niemcy wojnę wywołali i przegrali, a teraz młode i starsze Polki podcierają tyłki niemieckim weteranom II WŚ. Oczywiście tylko tym, którzy grali w orkiestrach :-)))) Podziękujmy za to wnukowi weterana panu premierowi. Mam nadzieję, że równie hucznie świętować będziemy rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w sierpniu. Pokażmy Putinowi, że potrafimy ruskiego bić.
Obrazek użytkownika prawda jest inna
 • prawda jest inna
 • 29-07-2014

że niby o co walczyli ? Doprowadzili do zrujnowania stolicy-Warszawy i wymordowania 200 tyś Polaków, którzy uwierzyli propagandzie. Powstanie, które było bezsensowne w tamtym okresie. Ale my lubimy klęski jako naród. Uczmy się od Czechów. Jaka piękna Praga z zabytkami. Tam nie w głowie były porywy jak w Warszawie. Wpaja się nam teraz że powstanie było potrzebne, ciekawe tylko komu. Szkoda tylko tych ludzi poległych. Dzieci, starców i zwykłych cywilów. Powinno się osądzić tych co doprowadzili do powstania.
Obrazek użytkownika Złośliwy
 • Złośliwy
 • 29-07-2014

"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu." Ale idiotów i głupców poznałem czytając wypowiedzi na Nowa Ruda 24. To przykre ale taka jest prawda. A z idiotami nawet nie próbuje rozmawiać, ponieważ taka rozmowa przypomina zapasy ze świnią w błocie. Po pewnym czasie widzisz że świni (szczególnie czerwonej)się to podoba. Żeby poznać prawdę i pisać obiektywnie należy najpierw poczytać wspomnienia takich ludzi jak Witold Kieżun a wtedy poznacie powody dla których ludzie walczyli w Powstaniu Warszawskim. Niestety dla takich ignorantów historii może się taka lektura wydać zbyt trudna.
Obrazek użytkownika roman
 • roman
 • 29-07-2014

Złośliwy, historia nie jest taka czarno-biała. Wytłumacz nam dlaczego generał Sikorski internował w Szkocji ponad 1700 oficerów polskich? Dlaczego zamiast walczyć, pili oni wódkę i grali w karty? Przemilcza się takie fakty naszej historii. Masz rację, szeregowi uczestnicy Powstania Warszawskiego są godni czci, ale ci, którzy dali rozkaz rozpoczęcia go mogą być negatywnie oceniani. Szkoda, że ci co wysłali na śmierć tych młodych ludzi i tysiące cywili, sami siedzieli w pubach w Londynie :-((((((
Obrazek użytkownika pixidixi
 • pixidixi
 • 30-07-2014

No tak. Historia nie jest czarno-biała. Rewelacja, nic dodać, nic ująć! Roman, skąd się wziąłeś? W obecnej sytuacji geopolitycznej, śmiem twierdzić, że jesteś skompromitowanym agentem GRU? Może KGB? Inaczej, dla mnie jesteś po prostu pożytecznym idiotom.
Obrazek użytkownika pixidixi
 • pixidixi
 • 30-07-2014

Teraz tak na poważnie to Powstanie Warszawskie jest dzisiaj, z jednej strony symbolem walki o niepodległość, symbolem walki z najeźdźcą , który chciał zmusić ludność cywilną do walki wespół z niemieckim okupantem przeciw własnemu narodowi, przeciw własnym dążeniom do niepodległości a z drugiej strony jest pokazem siły wychowania w II RP, jest pokazem szacunku, dumy i zrozumienia podstawowych wartości wyznawanych przez naszych przodków walczących od zawsze o naszą wolność, o naszą rację bytu, o naszą Polskę. Tyle i tylko tyle. Resztę dopowiedzcie sobie sami.
Obrazek użytkownika NR
 • NR
 • 30-07-2014

Co do niektórych mend takich jak "roman" i "prawda jest inna" to już po prostu ręce opadają. Ja rozumiem, że wy mądrale w każdym temacie chcecie mieć coś do powiedzenia, ale w tym przypadku ZAMKNIJCIE MORDY!!!
Obrazek użytkownika roman
 • roman
 • 30-07-2014

Miło mi być w takim towarzystwie jak generał Anders, który żądał oddania pod sąd gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego za decyzję o rozpoczęciu Powstania. Pewnie gen. Anders też był ruskim agentem :-)))))
Obrazek użytkownika prawda jest inna
 • prawda jest inna
 • 30-07-2014

Brawo. Gratuluję poziomu intelektu NR. Zresztą czego się tu więcej spodziewać. I co ci dało powstanie. Dumę ? do czego i z czego? z poległych ? Z tego że trzeba było stolicę od nowa odbudowywać ? Z męstwa ? choć ja to nazywam czystą głupotą. Ludzie, którzy tak chcą celebrować największą Polską porażkę II wojny światowej nie zauważają niczego więcej poza wpojonym sztucznym patriotyzmem. Wielcy patrioci, którzy widząc polaka na ulicy w potrzebie odwracają głowę w drugą stronę. I co wam przynosi ten patriotyzm ? Wojnę niby wygraliśmy a nasze rodziny zamiast pracować w Pięknym Kraju muszą za chlebem pracować za granicą, najczęściej podcierając tyłki starym kombatantom niemieckim. Wiecie co znaczy dla mnie patriotyzm bez zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa ze strony Państwa, bez zaspokojenia potrzeby bytu, bez zapewnienia przyszłości młodemu pokoleniu ? Nic dla mnie nie znaczy. Sztuczne i fałszywe farmazony. Dopóki Polacy sami się będą dzielić dopóty nie zbuduje się patriotyzmu w kraju. Niestety ale nie szata zdobi człowieka. Nie wystarczy w jednym dniu ponownie odpalić syreny i udawać, że bohaterstwo Polskie to akt samobójczej desperacji. No chyba,że komuś to wystarcza to mu mocno współczuję.
Obrazek użytkownika Red
 • Red
 • 30-07-2014

Do "prawda jest inna". No i właśnie o to jak jest to miej pretensje do tuska i jego ekipy. Wcześniej pewnie były zachwyty z twojej strony unią europejską. Unia która tępi wszelki patriotyzm, żeby głupie narody uwierzyły, że są europejczykami i pchały kasę do Brukseli. Teraz masz pretensje, że nie ma patriotyzmu i że ludzie wyjeżdżają za chlebem? A czyja to jest wina? Na kogo głosowałeś? Masz teraz na taśmach wszystko kto ma ciebie i nas wszystkich w dupie i napycha sobie kieszenie. Powstanie było niepotrzebne? To powiedz to ludziom którzy to przeżyli,walczyli. Powiedz Im, że powinni dawać się gnębić i bezkarnie zabijać, bo przez pragnienie wolności dla Nich i następnych pokoleń doprowadzili do zniszczenia pięknej Warszawy. Naprawdę argument świetny. Ręce opadają. A tak na zakończenie... "Niech mówią, że klęska że czcić nie należy - Polacy są dumni z POWSTAŃCZYCH ŻOŁNIERZY" Cześć i chwała BOHATEROM!!!!
Obrazek użytkownika Wyklęty
 • Wyklęty
 • 30-07-2014

Trzeba być hieną cmentarną, osłem który osiągnął totalne dno,żeby na pamięci ludzi którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim uprawiać politykę. Brak słów, nie wiadomo co napisać takim idiotom , dlatego lepiej zamilknę bo Złośliwy ma rację. Żeby pokonać idiotę trzeba zniżyć się do jego poziomu, lecz wtedy on pokona cię swoim doświadczeniem.
Obrazek użytkownika roman
 • roman
 • 30-07-2014

wyklęty, jak napisałem, uczestnicy Powstania są godni chwały i czci. Krytykować możemy tych, którzy dla własnych celów politycznych wywołali to Powstanie, a sami siedzieli w pubach w Londynie. Alianci sprzedali nas już w Teheranie i żadne powstanie nie pomogłoby złamaniu układu, w którym Polska znalazła się w strefie wpływów radzieckich. No być może pomogło tylko temu, że nie zostaliśmy republiką radziecką. Ale z drugiej strony, sojusznicy Hitlera jak Węgry, Słowacja albo Rumunia również nie zostały radzieckimi republikami. Poczytaj trochę, o ile potrafisz. Historii ucz się nie tylko na stadionach od łysych kolegów :-))))) Jeszcze zapytam: czy inscenizacja Powstania na Rynku zawiera pełną historię, również z poddaniem się Niemcom i grabieniem, gwałtami itp. ludności cywilnej przez braci Litwinów?
Obrazek użytkownika Oburzony
 • Oburzony
 • 30-07-2014

Roman swoim wpisem potwierdziłeś słuszność teorii według której jesteś idiotą. Ale również zauważyłem zaburzenia seksualne. Ogólnie z tobą jest gorzej niż myślałem. Należysz do tych przypadków, wobec których współczesna medycyna jest bezradna .
Obrazek użytkownika Piotr
 • Piotr
 • 30-07-2014

Od dzisiaj imię Roman będzie mi się kojarzyć ze słowem debil.
Obrazek użytkownika Tadek
 • Tadek
 • 30-07-2014

Roman rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w twoim wykonaniu byłaby profanacją historii Polski. Można taki występ traktować jedynie jako ciekawostkę biologiczną. Osioł na koniu tego nawet najlepsze cyrki świata nie mają w swoim repertuarze.
Obrazek użytkownika zorientowany
 • zorientowany
 • 30-07-2014

"Wypowiedzi" powyżej jasno pokazują poziom intelektualny naszych "patriotów". Przeczytać książkę to dla nich za trudne. Przykro, że o takich Polaków ci Powstancy też walczyli.
Obrazek użytkownika kibic
 • kibic
 • 30-07-2014

Bejsbolami chłopaki wytłumaczcie romanowi historię. tylko my znamy prawdę i trzeba im tłuc do głowy prawdę.
Obrazek użytkownika jepacromanapetala
 • jepacromanapetala
 • 01-08-2014

podpisuje sie dwiema rekami i nogami bejzbolem historii niektorych trzeba uczyc:D roman jest plodem wyniesionym z okolic kamczatki od rosjanina o twarzy jak mongolskie siodlo:D tak na powaznie to pal licho z bitwa ludzie cieszcie sie ze ci prawdziwi najprawdziwsi uczestnicy zechcieli tu przyjechac drugiej takiej szansy na pewno nie bedzie
Obrazek użytkownika roman
 • roman
 • 01-08-2014

Dziękuję nauczycielom-bejsbolistom. Gdyby nie II WŚ to zamknęlibyście mnie w Berezie. O ile wiecie o co chodzi. Jeśli nie popytajcie na najbliższej ustawce kolegów łysoli :-))))) Może bejsbolami nauczą i was historii :-)))) Miłej zabawy na Rynku. Czy klęskę kampanii wrześniowej i ucieczkę polskich władz też będziecie świętować?

Przedstawiamy dane frekwencyjne w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę, 12 lipca. Artykuł będzie aktualizowany.

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×