Reklama

Alicja Matuła z Nowej Rudy w kadrze Polski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport 16-letnia Alicja Matuła wraz z ósemką innych zawodników z Warszawskiego Klubu Kolarskiego została powołana do Kadry Polski MTB sezonie 2022.

Alicja Matuła jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie. Od dzieciństwa interesowała się sportem i aktywnym spędzaniem czasu na wolnym powietrzu. Pierwszą jej dyscypliną sportową, którą zaczęła uprawiać w klubie sportowym było karate KYOKUSHIN. Trenowała w noworudzkim klubie pod okiem zawodnika i trenera Krzysztofa Kornackiego. Swoją postawą i zaangażowaniem w treningi uzyskiwała liczne osiągnięcia sportowe w zawodach sportowych.

Jesienią 2015 r. w noworudzkich szkołach został przeprowadzony klubowy nabór kolarski połączony z testem z jazdy na rowerze przez noworudzkiego wybitnego kolarza i trenera Tadeusza Daszkiewicza, który stworzył Szkółkę Kolarską „Hejszowina Radków”. Od pierwszych startów w zawodach kolarskich Alicja zaczęła wygrywać lub dojeżdżać w ścisłej czołówce do mety. Były to głównie zawody kolarskie MTB i szosowe na szczeblu wojewódzkim.

W pierwszym i kolejnym roku startów jeszcze jako zawodnik bez licencji Polskiego Związku Kolarskiego została Mistrzem Dolnego Śląska Szkółek Kolarskich MTB. W 2018 r. przeszła do noworudzkiego klubu „UKS Centrum Spedycja Pawbud Nowa Ruda”. Od tego roku zaczęłą się ścigać będąc licencjonowanym zawodnikiem w kategorii „żakinia”. W noworudzkim klubie spotkała na swojej drodze trenera Jarosława Englera, z którym zaczęła trenować. Została Mistrzem Dolnego Śląska w kolarstwie górskim MTB XC. Wygrała wyścigi w Wałbrzychu i Boguszowie Gorcach podczas rozgrywanego Pucharu Polski MTB XCO.

W roku 2019 została powołana do Kadry Wojewódzkiej Młodzików Dolnośląskiego Związku Kolarskiego w kolarstwie szosowym i kolarstwie górskim. Zdobywa kolejne tytuły mistrzowskie w kolarstwie górskim MTB, kolarstwie przełajowym oraz trzy razy staje na podium na zakończenie sezonu w Challeng’u Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, zdobywając w całym sezonie pierwsze miejsce w kolarstwie szosowym, drugie miejsce w kolarstwie górskim MTB oraz trzecie miejsce w kolarstwie torowym. Jest to wynik, który zapisuję się w kartach historii młodzieżowego kolarstwa na Dolnym Śląsku. W wirze zwycięstw, walki na trasie z samą sobą i przeciwniczkami, profesjonalnym zaangażowaniem i podejściem do kolarstwa została zauważona przez Zarząd i Kadrę Trenerską renomowanego i utytułowanego „Warszawskiego Klubu Kolarskiego”. Kolejnym i chyba najważniejszym aspektem przejścia Alicji do nowej drużyny były zapewnienia rozwojowe dla młodego sportowca, jakich żaden klub na Dolnym Śląsku nie był w stanie zaoferować w tym czasie.

Jako drugoroczna młodziczka od roku 2020 zaczęła swoje ściganie i rozwijanie pasji w stołecznym klubie pod okiem zawodnika i trenera Karola Ostaszewskiego. Wybrała jako specjalizację kolarstwo górskie MTB XCO w odmianie olimpijskiej cross-country.

Rok 2020 był rokiem przełomowym w rozwoju i osiągnięciach Alicji. Została dwukrotnym Mistrzem Polski oraz zwycięzcą wszystkich edycji Pucharu Polski MTB XCO. W roku 2021 Alicja debiutowała na przełajowych trasach kolarskich na Słowacji oraz w Polsce pod okiem nowego Trenera Andrzeja Michniaka współzałożyciela Warszawskiego Klubu Kolarskiego i Psychologa Sportowego zdobywając w pierwszym roku startów tytuł Mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym na rok 2022. Alicja, wygrała także Klasyfikację Generalną Pucharu Polski w Kolarstwie Przełajowym 2021/2022.

 

 

Najważniejsze osiągnięcia sportowe Alicji:

- Mistrz Polski w kolarstwie przełajowym CX – 2022

- Puchar Polski w kolarstwie przełajowym CX – 2021/2022

- Mistrz Polski w kolarstwie górskim MTB XCO – młodzieżowa sztafeta mieszana – 2020,

- Mistrz Polski szkółek kolarskich MTB – 2020

- Puchar Polski MTB XCO (wygrane wszystkie wyścigi w całym cyklu) – 2020

- wygrana w wyścigu o Puchar Prezesa PZKol na Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim MTB XCO w Mrągowie – 2020

- Mistrz Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w kolarstwie górskim MTB – sztafeta mieszana – 2019,

- I Wicemistrz Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w kolarstwie górskim MTB – 2019,

- I Wicemistrz Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików ze startu wspólnego - 2019

- Mistrz Dolnego Śląska w kolarstwie górskim MTB – 2019, 2018

- Mistrz Dolnego Śląska w kolarstwie przełajowym – 2019

- Mistrz Dolnego Śląska szkółek kolarskich MTB – 2017, 2016

 

W sezonie 2022 Alicja będzie startować jako drugoroczna Juniorka Młodsza na trasach kolarstwa górskiego, szosowego i przełajowego. Planuje wystartować w całym cyklu Pucharu Polski MTB XCO, Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim MTB XCO, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kolarstwie górskim MTB XCO wybranych wyścigach w Pucharze MTB XCO w Czechach, Słowacji i Austrii oraz najważniejszej imprezie, Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w kolarstwie górskim MTB XCO w Szwajcarii.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy