Reklama

1000 uchodźców z Ukrainy schroniło się w powiecie kłodzkim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

1000 uchodźców z Ukrainy schroniło się w powiecie kłodzkim - Zdjęcie główne

Wszystkie dzieci (76) z domu dziecka z Ukrainy są już rozlokowane w obu budynkach Domu Wczasów Dziecięcych w Dusznikach. 9 wraz z opiekunem znajduje sie też w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę z partnerskiego powiatu ze Stryja ma przyjechać kolejne 30 osób, w tym 26 dzieci.

Na dziś na terenie powiatu kłodzkiego przebywa już ponad 1000 uchodźców z Ukrainy. Wszystkie dzieci (76) z domu dziecka z Ukrainy są już rozlokowane w obu budynkach Domu Wczasów Dziecięcych w Dusznikach w pokojach, na tapczanach i łóżkach. 9 wraz z opiekunem znajduje sie też w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie. Już w sobotę z partnerskiego powiatu ze Stryja ma przyjechać 30 osób w tym 26 dzieci. - Już ustalamy miejsce pobytu, a PKS zadeklarował przewóz zaś ZOZ pomoc medyczną. Burmistrz Radkowa zadeklarował opiekę szkolną. Chętnych do pomocy zapraszam - mówi starosta Maciej Awiżeń.
 
W czwartek, 10 marca odbyły się telekonferencje wójtów i burmistrzów z naszego powiatu oraz konwent starostów dolnośląskich. Ustalono zasady współpracy, procedury oraz pytania i uwagi do wojewody w spr. świadczeń zdrowotnych, pobytu w szpitalach, przywożenia zwierząt, systemów zbiórek i wspólnej bazy danych. Na ten moment każdy obywatel Ukrainy, który przyjechał po 24 lutego przebywa legalnie i może za darmo pójść do lekarza, szpitala oraz do PUP po oferty pracy.
 
Za mała kwota
 
Sugerowana kwota za pobyt uchodźców, także w prywatnych obiektach noclegowych to 40 zł za osobę wraz z wyżywieniem. - Naszym zdaniem jest to stawka niewystarczająca i powodująca kolejne problemy humanitarne np. podczas pobytu na halach sportowych. Apelujemy, w imieniu samorządów powiatu, o zwiększenie stawki do realnej (i wcześniej honorowanej) 100-120 zł. Inaczej zostaniemy bez możliwości pomocy - brak w zasobach samorządów własnych miejsc noclegowych i żywieniowych - mówi starosta.
 
 
4 miejsca przebywania uchodźców
Na ten moment są wskazane 4 punkty przez wojewodę pobytu uchodźców , na terenie powiatu kłodzkiego: DWD w Dusznikach, CTS w Słupcu (tu jest jeszcze 150 miejsc) oraz 2 obiekty na terenie Gminy Nowa Ruda. - Będziemy tworzyć system sieci punktów zbiórek i pomocy międzygminny-powiatowy oraz pomoc organizacyjną w tworzeniu i organizacji magazynów. Wymiana informacji nt pomocy i oferowanych darów.
Zapowiedzane jest uchwalenie przez Parlament spec-ustawy do spraw uchodźców z Ukrainy. Wtedy wszystkie procedury pomocy, legalizacji pobytu, zatrudnienia, pomocy zdrowotnej i społecznej będzie znacząco łatwiejsze. Na razie każdy uchodźca wojenny przebywa u nas legalnie i może korzystać z opieki zdrowotnej i np. testów, szczepień, czy pobytu w szpitalu. - Oczekujemy właśnie na urodziny pierwszego uchodźcy w SCM w Polanicy - mówi starosta Awiżeń.
 
 
Jak pomagać?
Chętne osoby mogą wpłacać darowiznę na konta: DWD Duszniki, Getin Noble Bank S.A 12 1560 0013 2005 5713 0000 0003 z dopiskiem: "Darowizna dla dzieci z Ukrainy". Z kolei w Kłodzkim Ośrodku Kultury zbierana jest pomoc materialna.
 
 
 
 
 

Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy