Nowa Ruda. Górnicze uroczystości rozpoczęły się od złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Trudu Górniczego w Słupcu przez wicemarszałka Sejmu - Monikę Wielichowską a także przedstawicieli powiatowych, miejskich i gminnych władz samorządowych, a także służb mundurowych, Stowarzyszenia Techników Inżynierów i Techników Górnictwa Związków Zawodowych Górników i Nadleśnictwa Jugów.
Wiązanki złożyli też młodsi mieszkańcy Nowej Rudy - przedszkolaki i uczniowie oraz licznie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Przewodniczący regionu noworudzko-wałbrzyskiego Związku Zawodowego Górników w Polsce - Edward Śledź, przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość, następnie wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Zaznaczył, że choć już od 23 lat noworudzka kopalnia jest zamknięta, to brakuje widoku kręcących się kół szybowych. Niemniej jednak historia i tradycja zawodu górniczego jest kultywowana i przekazywana młodemu pokoleniu, tak by młodzież miała świadomość zawodu i trudu górniczego, z którego słynął rejon noworudzki.
Następnie uczestnicy na czele z orkiestrą górniczą, przeszli do kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie pod przewodnictwem odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Świdnickiej - Adam Bałabuch.
Barbórka w Nowej Rudzie: Centrum
Kolejnym punktem obchodów górniczego święta już w Centrum Nowej Rudy było złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem Tragicznie Zmarłych Górników przy Miejskim Ośrodku Kultury skąd ponownie z orkiestrą górniczą na czele uczestnicy udali się pod ratusz, gdzie przyjął ich burmistrz miasta Tomasz Kiliński wraz z wiceburmistrz Marzeną Wolińską.Edward Śledź, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Regionu Noworudzko-Wałbrzyskiego złożył na ręce burmistrza Nowej Rudy meldunek, mówiąc, że brać górnicza jest zawsze gotowa do kultywowania, zachowania tradycji górniczej w mieście.
Barbórka – tradycyjne święto górników, w naszym mieście jest dniem szczególnym. Z tej okazji życzę wam przede wszystkim dużo zdrowia, dużo optymizmu, radości i tej siły abyśmy mogli jeszcze przez wiele lat w takim gronie tę tradycję kultywować
– mówił włodarz Nowej Rudy.
Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 1 "Plastuś" wręczyli dzisiaj już byłym górnikom własnoręcznie wykonane kwiaty.
Barbórka w Nowej Rudzie: Drogosław
Z centrum uroczystości przeniosły się do Drogosławia, gdzie złożono wiązanki kwiatów przy tablicach upamiętniającymi tragicznie zmarłych górników przy kościele św. Barbary, a następnie przemaszerowano do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Drogosławiu, gdzie odbyła się Akademia Barbórkowa.Obchody górniczego święta zakończyły się w Muzeum Górnictwa.
Przeczytaj również: Przedpremierowe pokazy "Akademii Pana Kleksa" w grudniu w kinie MOK w Nowej Rudzie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.