reklama

Gmina Radków. Bednarczyk uspokaja: Wilki nie są takie złe, jak je malują

Opublikowano:
Autor:

Gmina Radków. Bednarczyk uspokaja: Wilki nie są takie złe, jak je malują - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMieszkańcy gminy Radków wzajemnie ostrzegają się przed niebezpieczeństwem, jakim są wilki. Problemu nie widzi burmistrz.
reklama

Gmina Radków. W gminie problemu wilków nie ma w ogóle, natomiast wilki są w parku narodowym. I my musimy się nauczyć z tym żyć, bo one są tam i będą - mówi burmistrz Jan Bednarczyk. W parku są tak zwane watahy kilku-, kilkunastoliczbowe - dodaje.

Bednarczyk mówi, że wilk nie jest taki straszny, jak mu człowiek w drogę nie wchodzi. Pracownicy parku potwierdzili dwadzieścia kilka osobników.

Te sztuki mają zarejestrowane na fotopułapkach
- mówi Bednarczyk.

Burmistrz dodaje: Nie sądzę, żeby one wychodziły poza teren parku. Część z tych wilków jest bardzo wędrowna, potrafią się w ciągu doby przemieścić nawet o 40-70 km.

Ja bardziej jestem zaniepokojony innym zjawiskiem - mówi Bednarczyk. I park też jest zaniepokojony, bo nie mogą ustalić, ile u nas jest tak zwanych hybryd wilka. To mieszańce wilków i psów. Te podobno są bardziej groźne, bo mają syndrom agresji. One mogą być docelowo groźne - dodaje.

Hybrydy wilków z psami od urodzenia mają kontakt wyłącznie z wilkami (matką i ewentualnie młodymi wilkami - potomkami matki z poprzedniego roku). To powoduje, że zachowują się i reagują na zagrożenia (w tym na ludzi), identycznie jak wilki. Można powiedzieć, że są „głęboko przekonane, iż są wilkami”. Nie ma na to wpływu fakt, że ich wygląd może znacząco odbiegać od wyglądu reszty grupy rodzinnej.

Co zrobić jeśli spotkasz w lesie wilka?

Jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległości poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie:

  • unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu, to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi też, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna
  • pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka, to pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany
  • jeśli zwierzę nie reaguje i nadal się zbliża, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami
  • nie uciekaj - drapieżniki instynktownie reagują pościgiem za uciekającym zwierzęciem, niewykluczone, że podobnie reagowałyby w przypadku ludzi
  • wycofaj się powoli tyłem na bezpieczną odległość i dopiero gdy masz pewności, że zwierzę odeszło, możesz przyspieszyć

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, ale także bardzo ciekawskie

Jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są spanikowane, chore lub zranione. Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, ważne jest unikanie działań, które zachęcają drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowano lub uzależniają je od pokarmu dostarczanego przez człowieka.

Wilk po napotkaniu człowieka często nie ucieka, tylko zatrzymuje się i przygląda z większej odległości. Ataki wilków na ludzi są niezmiernie rzadkie, znacznie częstsze są ataki psów lub dzików czy też wypadki postrzelenia ludzi przez myśliwych.

Przeczytaj również: Dziki problem w Polanicy-Zdroju

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama