Reklama

Gmina Radków. Dzieci z Ukrainy uczą się razem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Gmina Radków. Dzieci z Ukrainy uczą się razem - Zdjęcie główne

foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdy ukraińscy uczniowie trafili do polskich klas, płakali, że nic nie rozumieją. Teraz w gminie Radków uczą się w oddziałach przygotowawczych.

Gmina Radków. Burmistrz Jan Bednarczyk zarządzeniem nakazał dyrektorom utworzyć oddziały przygotowawcze. I tak w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Wambierzycach powstała klasa I-III, z możliwością prowadzenia nauczania w grupie międzyszkolnej dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym.

Zaś w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawce Średniej powstał oddział przygotowawczy z organizacją nauczania w klasach łączonych odpowiednio dla klas IV-VI.

Skąd taka decyzja?

Były dwie alternatywny: pierwsza taka, żeby te dzieci rozproszyć i włączyć do oddziałów. I tak próbowaliśmy w Wambierzycach, ale to było smutne. Te dzieci nic nie rozumiały, płakały. A nasze dzieci z kolei chciały im jak najbardziej pomóc i nie było możliwości prowadzenia wykładów na lekcjach. Tam było po kilka dzieci ukraińskich w klasach, czasem jedno-dwoje - mówi nam Jan Bednarczyk. - Po naradzie z dyrektorami postanowiłem utworzyć oddziały przygotowawcze - dodaje.

W gminie Radków według bazy PESEL jest około 90 dzieci w różnym wieku.

Teraz te dzieci się poczuły lepiej, bezpieczniej. Tak chcielibyśmy przetrwać, jak to nieszczęście będzie trwało, do końca roku szkolnego. Później zobaczymy, które dzieci zostaną z nami, a które wyjadą - mówi Bednarczyk. - Wybraliśmy taką opcję, bo wydaje się, że na tym te dzieci bardziej skorzystają. Niech się na razie zaaklimatyzują - dodaje.

Ministerstwo rekomenduje

Według ministerstwa edukacji w oddziałach przygotowawczych organizacja zajęć realizowana jest w miarę możliwości kadrowych i organizacyjnych poszczególnych szkół. Rekomendowany minimalny wymiar zajęć wynosi dla klas I-III szkoły podstawowej - 20 godzin tygodniowo, dla klas IV-VI - 23 godziny tygodniowo, dla klas VII-VIII - 25 godzin tygodniowo, a dla szkół ponadpodstawowych - 26 godzin tygodniowo.

Przy tym nauka języka polskiego powinna się odbywać w wymiarze nieograniczonym, ale nie mniejszym niż 6 godzin tygodniowo. Liczba uczniów w oddziale przygotowawczym nie może przekraczać 25.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy