Reklama

Góry Stołowe. Letnia część trasy turystycznej pozostanie zamknięta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. PNGS

Góry Stołowe. Letnia część trasy turystycznej pozostanie zamknięta  - Zdjęcie główne

Trasa pokryta jest lodem | foto Fot. PNGS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Góry Stołowe. Letnia część trasy turystycznej pozostanie zamknięta przez najbliższy weekend. Od kilku tygodni topniejący śnieg ze skał zalewa trasy, a nocą zamarza tworząc pokrywę lodową. Jak jednak uspokajają turystów pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych są to ostatnie dni, w których nocą będzie po Szczelińcu Wielkim panoszył się mróz. Najprawdopodobniej 10 maja letnia trasa turystyczna zostanie otwarta. Sezon turystyczny w Parku Narodowym Gór Stolowych rozpoczął się pod koniec kwietnia. Były opóźnienia spowodowane aktualnymi warunkami meteorologicznymi, a co za tym idzie kiepskimi warunkami na trasach turystycznych. 

 

Krótka historia Gór Stołowych

Historia Gór Stołowych jest ściśle związana z historią Ziemi Kłodzkiej. Przez obszary sąsiadujące z Górami Stołowymi już w starożytności przechodziły szlaki handlowe, wzdłuż których powstawały osady. Pierwsze wzmianki o wsiach w regionie pochodzą z czternastego wieku. Szlaków handlowych strzegły wtedy warowne grody, takie jak Zamek Homole, Náchod, Radków i Ratno. Zaczęły się wtedy wykształcać jednostki, które nazwano Państewko Homolskie (Duszniki, Lewin Kłodzki i okoliczne wsie), Broumowszczyzna i Państewko Náchodskie.  Po wojnie trzydziestoletniej, Ziemia Kłodzka potrzebowała kolejnego wieku na odbudowę. Niestety po czasie znów poniosła spore straty w wyniku wojen śląskich, po których została włączona do Prus. W tym okresie do ziemi kłodzkiej została włączona Kudowa z okolicą. W dziewiętnastym wieku w Górach Stołowych rozpoczął się rozwój turystyki, któremu sprzyjała budowa nowych traktów komunikacyjnych. W czasie II wojny światowej na terenie Gór Stołowych nie prowadzono działań wojennych. Teren został włączony do Polski po kapitulacji III Rzeszy, jednak do Kudowy Zdroju i jej okolic rościli sobie pretensje również Czesi, którzy wkroczyli na terytorium ziemi kłodzkiej, by odebrać ją siłą. Po wojnie na ten obszar przesiedlono Polaków.

KG

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy