Reklama

Ile więcej za wodę i ścieki zapłacą mieszkańcy miasta oraz gminy Nowa Ruda?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ile więcej za wodę i ścieki zapłacą mieszkańcy miasta oraz gminy Nowa Ruda? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiemy o ile więcej za wodę i odprowadzanie ścieków zapłacą mieszkańcy Nowej Rudy i gminy Nowa Ruda.

Podwyżki 2023. Wiele spółek wodnych w Polsce stara się w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie o skrócenie obowiązującej taryfy i wprowadzenie nowych urealnionych stawek za wodę i ścieki.

Czy spółka Zakład Wodociągów i Kanalizacji poszła ich śladem, a jeżeli tak z jakimi podwyżkami muszą się liczyć mieszkańcy miasta i gminy Nowa Ruda? Prezes ZWiK Mariusz Małek wyjaśnia, że spółka ma obowiązującą taryfę, która pozwoliła w lutym tego roku (dugi rok obowiązywania taryfy), podwyższyć cenę wody o 3 grosze za 1 m3 oraz 3 grosze za 1 m3 ścieków. Takie ceny obowiązywać mają przez kolejny rok, czyli do 2 lutego 2024 r. 

Zadaliśmy prezesowi pytanie, czy spółka nie złożyła wniosku do PGW Wody Polskie o skrócenie obowiązujących taryf i wprowadzenie w życie nowych urealnionych stawek za wodę i ścieki?

Wtedy jak była procedowana tamta taryfa okoliczności makroekonomiczne były zupełnie inne. Taryfa jest budowana w oparciu o koszty z 3 lat wstecz. Obecna taryfa obowiązuje już drugi rok. Mniej więcej rok trwała weryfikacja złożonego wniosku, czyli to bazowało na latach 2018 – 2020 więc znacząco odbiegało to znacząco od tego co mamy w obecnej sytuacji
– odpowiada prezes noworudzkiej spółki wodnej.

Część wodociągów w Polsce stara się skrócić obowiązujące taryfy i złożyć nowy wniosek, ale jak twierdzi Mariusz Małek spółka jeszcze nie jest na tym etapie.  Spółka musi zacząć od sporządzenia planów wieloletnich na następne 2 lata, bo obowiązujące plany zatwierdzone przez poszczególne rady gmin obowiązują jeszcze tylko w tym roku. Na następne 2 lata ten plan trzeba zbudować i przeprocedować w poszczególnych gminach. 

Z tym, że jak wyjaśnia szef Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie jest następny problem:

W obecnej sytuacji jest o tyle trudniejsze, że jesienią ubiegłego roku była aktualizacja Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków  i teraz taki plan przed zatwierdzeniem przez radę miasta, bądź gmin musi być również zaopiniowany przez Wody Polskie, co dodatkowo wydłuży tą procedurę. Spróbujemy taki wniosek złożyć, ale trzeba się liczyć z tym, że procedowanie potrwa ok. roku.
– mówi Mariusz Małek. 

Prezes Mariusz Małek uspokaja, że w najbliższym czasie mieszkańców gminy i miasta Nowa Ruda nie czekają drastyczne podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy