Reklama

Kopalnia w Ścinawce Średniej zagrożeniem?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Kopalnia w Ścinawce Średniej zagrożeniem? - Zdjęcie główne

foto FB Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Cała Aglomeracja Wałbrzyska może stracić pieniądze przez kopalnię węgla w Ścinawce Średniej? Gminy subregionu wałbrzyskiego czekają na środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Są one zagrożone.

Gmina Radków. Od wielu miesięcy władze województwa prowadzą rozmowy z Komisją Europejską oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a także Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej odnośnie funduszy europejskich dla naszego województwa.

Dla gmin dawnego subregionu wałbrzyskiego szczególnie ważne są te pieniądze, który wpłyną z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To instrument finansowy Unii Europejskiej, który ma wesprzeć obszary borykające się z poważnymi wyzwaniami wynikającymi z transformacji.

Fundusz ma ułatwić wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii do 2050 roku. Rejon wałbrzyski przeszedł transformację w latach 90. Likwidacja zagłębia węglowego i to przeprowadzona chaotycznie i bez planu spowodowała duże konsekwencje społeczne.

Dziś jest szansa, by te zaległości nadrobić i dokończyć rozpoczęte wtedy procesy. W sumie do naszych gmin ma wpłynąć 2,6 mld złotych.

Pieniędzy nie będzie?

Tymczasem, jak ujawnił w październiku prezydent Wałbrzycha i szef Aglomeracji Wałbrzyskiej, Roman Szełemej prowadzone rozmowy przeżywają impas, a pieniądze są zagrożone. Chodzi o niewielką kopalnię Heddi II, która powstaje w Ścinawce Średniej w gminie Radków. Koncesję na jej powstanie wydało Ministerstwo Środowiska w 2018 roku.

Co prawda kopalnia z powodów toczących się postępowań nie powstała do dziś, ale koncesja jest ważna do 2025 roku. I dlatego Komisja Europejska podczas negocjacji mówi, że dopóki władze Dolnego Śląska nie zagwarantują, że po 2022 roku nie będzie tam wydobywany węgiel dopóki pieniędzy nie będzie.

Komisja wysłała pismo, również do nas, że jeśli Urząd Marszałkowski nie zagwarantuje, że tam nie będzie wydobywana po 2022 roku żadna ilość węgla, to nie przyzna nam pieniędzy
- mówił Roman Szełemej 25 października.

Roman Szełemej dodał: Mówiliśmy o tym od dwóch lat. Ale nasze głosy były albo ignorowane, albo nieskutecznie interpretowane Boję się więc, że 2,5 mld złotych, a po obecnych cenach euro prawie 3 wisi w tej chwili na włosku.

Marszałek: To nie ma wpływu

Do sprawy odniósł się też Urząd Marszałkowski. Obecnie trwają negocjacje zapisów Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska - mówi marszałek dolnośląski Cezary Przybylski. 

W trakcie negocjacji Komisja Europejska w kontekście naszego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zwróciła uwagę na kopalnię węgla w Ścinawce Średniej w gminie Radków na południu Dolnego Śląska, wskazując, że jej uruchomienie może stanowić zagrożenie dla przyznanych regionowi środków z tego funduszu. Kopalnia posiada koncesję na wydobycie węgla wydaną przez Ministerstwo Środowiska w 2018 roku, czyli przed ustanowieniem rozporządzenia FST - koncesja obowiązuje do roku 2025. Węgiel z tej kopalni to węgiel koksujący, który jest w Unii Europejskiej uznawany za surowiec o strategicznie ważnym, przemysłowym znaczeniu, biorąc pod uwagę obecny kryzys energetyczny i sytuację gospodarczą związaną z wojną w Ukrainie - dodaje.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego uważa, że kopalnia w gminie Radków nie ma wpływu na osiągnięcie celów transformacji, nie stoi w sprzeczności z osiąganiem unijnych celów klimatycznych do roku 2030 i 2050 oraz nie stoi w sprzeczności z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a także Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, aby zniwelować zagrożenie nieuzyskania środków
- mówi Przybylski. 

Marszałek dodaje: Jesteśmy przekonani, że w drodze dialogu i zrozumienia, które od początku towarzyszą prowadzonym negocjacjom i rozmowom z przedstawicielami Komisji Europejskiej, znajdziemy satysfakcjonujące rozwiązanie, a Dolny Śląsk będzie mógł z pomocą środków unijnych dokończyć rozpoczętą transformację w regionie wałbrzyskim..

Firma zarządzająca kopalnią Heddi II nie chce się wypowiadać na ten temat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy