Jeżeli jednak ktoś zamierza „podtrzymać tradycję”, może to robić w grupie znajomych, którzy traktują ten zwyczaj jak zabawę i wyrażają na to zgodę. W przypadku oblewania wodą osób, które sobie tego nie życzą, a także przejeżdżających pojazdów, policjanci będą stosować postępowanie mandatowe, a nawet kierować sprawę do sądu. Pamiętajmy, ze nie wolno rzucać workami z wodą w przejeżdżające pojazdy, ponieważ takie zachowanie powoduje zagrożenie w ruchu drogowym. Ponadto należy zwrócić swoim dzieciom uwagę, że oblanie drugiej osoby wodą jest naruszeniem nietykalności cielesnej – czyli przestępstwem z art. 217 k.k. Pamiętajmy również – jeśli dziecko zniszczy drugiej osobie w ten sposób odzież, torebkę lub telefon, to konsekwencje finansowe poniosą jego rodzice.
Poniżej przykłady zachowań, które są karalne:
- Wdzieranie się do czyjegoś mieszkania, domu, lokalu, lub ogrodzonego terenu, aby kogoś polać albo wbrew żądaniu uprawnionej osoby niedopuszczenie takiego miejsca jest przestępstwem naruszenia miru domowego.
- Oblanie szyb jadącego samochodu czy rowerzysty to wykroczenie. Takie zachowanie może spowodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku.
- Polanie osoby substancją, która zniszczy ubranie narazi nas na odpowiedzialność za wykroczenie, lub przestępstwo – w zależności od wartości zniszczonej odzieży.
- Rzucanie woreczkami, pojemnikami z wodą lub wylewnie cieczy przez okno to wykroczenie, które może nas sporo kosztować. Policjanci mogą takich dowcipnisiów ukarać mandatem karnym w wysokości 500 zł.
- Wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów, środków komunikacji miejskiej, a także oblewanie przechodniów traktowane będzie jak wykroczenie chuligańskie. W tych przypadkach policjanci mogą także ukarać nas mandatem karnym w wysokości do 500 zł.
Źródło: KPP Kłodzko, 31.03.2010 r.
Foto: Karol Kasperski / onephoto.net/uploads/k/kakoj
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.