reklama
reklama

Negatywna opinia ws. likwidacji przedszkola. Kuratorium zablokowało plan burmistrza Nowej Rudy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: prt sc TVP 3 Wrocław

Negatywna opinia ws. likwidacji przedszkola. Kuratorium zablokowało plan burmistrza Nowej Rudy - Zdjęcie główne

foto prt sc TVP 3 Wrocław

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDolnośląski Kurator Oświaty wydał negatywną opinię ws. podjętej przez noworudzkich radnych uchwały dotyczącej likwidacji Przedszkola Miejskiego nr 2 Mini w Słupcu.
reklama

Nowa Ruda. Zamiar likwidacji spotkał się ze sprzeciwem lokalnej społeczności, zwłaszcza rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Podkreślano, że zamknięcie placówki zmusiłoby najmłodszych mieszkańców do uczęszczania do przedszkoli oddalonych o 6 i 8 km, co stanowiłoby znaczne utrudnienie organizacyjne dla rodzin. Po przeanalizowaniu sytuacji Dolnośląska Kurator Oświaty wydała negatywną opinię dotyczącą planowanej likwidacji. Wskazano, że przedszkole powinno być zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania dzieci. Zwrócono również uwagę na potencjalne konsekwencje decyzji, takie jak wydłużenie drogi dzieci do innej placówki, konieczność wcześniejszego rozpoczynania dnia i późniejszych powrotów. Wydana opinia uwzględniła także argumenty zawarte w petycji mieszkańców - wyjaśnia Miłosława Bożek, rzeczniczka kuratorium. 

reklama

Ratusz reaguje

Negatywna opinia odbiła się szerokim echem. Noworudzki ratusz zareagował i zaskarżył ją do minister edukacji Barbary Nowackiej. Postanowieniu kuratorium zarzucono naruszenie prawa procesowego i materialnego. 

reklama

W dzielnicy Słupiec prywatny inwestor wybudował nowoczesne, na miarę XXI wieku przedszkole dla 200 dzieci. Jego korzystne położenie w sąsiedztwie gminnej bazy sportowej przy ul. Kłodzkiej 16, wpłynęło nie tylko na zwiększenie oferty edukacyjnej przedszkola w sferze ruchowej dzieci, ale też na nazwę placówki Mali Odkrywcy Przedszkole Sportowe. Dodatkowo funkcjonuje w Słupcu drugie przedszkole niepubliczne Kraina Malucha przewidziane dla 75 dzieci. Obie jednostki mieszczą się w odległości mniejszej, niż 3 km od miejsc zamieszkania każdego z rodziców, co w sposób nie budzący wątpliwości wbrew ocenie Dolnośląskiego Kuratora Oświaty skutkuje, że dzieci w wieku 3-6 lat pomimo likwidacji publicznego przedszkola będą miały zapewnione możliwości korzystania z niepublicznej placówki - wskazuje w piśmie do szefowej resortu edukacji, burmistrz Nowej Rudy. 

reklama

Zaskoczeni decyzją 

Wydając negatywną opinię o likwidacji, kuratorium oparło się między innymi na informacjach zawartych w piśmie rodziców dzieci uczęszczających do tej placówki, które w pod koniec ubiegłego roku trafiło do radnych oraz T. Kilińskiego.  

Jest nam bardzo przykro, że nie poinformowano nas ani jednym słowem o planach związanych z naszym przedszkolem a postawiono nas przed faktem dokonanym bez żadnych propozycji innych niż tylko zamknięcie placówki - czytamy w nim.

Dolnośląska kurator oświaty podjęła ten wątek.  Z przekazanych informacji nie wynika, że wszyscy rodzice zostali powiadomieni o zamiarze likwidacji przedszkola Mini. Analiza prawa oświatowego prowadzi do jednoznacznego wniosku wniosku o jego bezwględnym charakterze, co do powinności organu zawiadomienia wszystkich rodziców o zamiarze likwidacji przedszkola i nie przewiduje w tej kwestii żadnych ustępstw - stwierdza w swojej opinii Ewa Skrzywanek. 

reklama

Kuratorka się myli 

Gmina miejska Nowa Ruda dokonała zawiadomienia wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Wszyscy rodzice otrzymali zawiadomienie, co potwierdzili własnoręcznym podpisem. Chybione jest twierdzenie kuratora oświaty, jakoby nie wszyscy rodzice zostali właściwie powiadomieni - zapewnia w piśmie do minister Nowackiej, burmistrz Nowej Rudy.

T. Kiliński przypomina, że 14 stycznia zorganizował z nimi spotkanie, podczas którego wyjaśniano wszystkie kwestie związane z likwidacją. Dalej ratusz wylicza, że likwidacja przedszkola Mini została pozytywnie zaopiniowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz przypomina zastrzeżenia Państwowej Straży Pożarnej. 

Przedszkole mieści się w lokalu mieszkalnym wynajmowanym od spółdzielni. Aby lokal spełniał obowiązujące normy pożarowe, a przedszkole mogło dalej bezpiecznie funkcjonować, należy w budżecie gminy zarezerwować bardzo duże środki finansowe na przeprowadzenie prac remontowych. 

Opinia straży pożarnej 

6 stron maszynopisu w formacie A-4 liczy opinia dotycząca obiektu, w którym funkcjonuje przedszkole, przygotowana przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jego zdaniem wymagane jest m.in.: 

  • wyposażenie placówki w awaryjne oświetlenie ewakuacyjne oraz usunięcie szafy zmniejszającej szerokość drogi ewakuacyjnej; 
  • instalacja oświetlenia awaryjnego powinna objąć wszystkie drogi ewakuacyjne, pomieszczenia sali zabaw dla dzieci, sanitariaty dla osób niepełnosprawnych;
  • wydzielenie lokalu przedszkolnego jako odrębnej strefy pożarowej w stosunku do pozostałej cześci budynku; 
  • zapewnienie odpowiednich parametry w zakresie klasy reakcji na ogień elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego, itd. Lista zleceń jest jeszcze dłuższa i bardzo szczegółowa. Bez ich spełnienia zawartych w niej warunków, w opinii PSP stan obiektu musi zostać zakwalifikowany, jako zagrażający życiu i zdrowiu.     

A kuratorium swoje

W związku z otrzymaniem opinii Gmina Miejska Nowa Ruda złożyła 3 marca 2025 r. zażalenie do Ministra Edukacji, wskazując na wysokie koszty modernizacji budynku oraz konieczność dostosowania go do obowiązujących standardów. Dolnośląska Kurator Oświaty, w odpowiedzi na zażalenie, podkreśliła jednak, że w procesie podejmowania decyzji priorytetem powinno pozostawać dobro dzieci oraz zapewnienie im stabilnych i dostępnych warunków edukacyjnych. 

Zwracamy przy tym uwagę, że ostateczne decyzje w sprawie likwidacji szkół i placówek należą do kompetencji organów samorządu terytorialnego, a kurator oświaty posiada w tym zakresie jedynie kompetencje opiniodawcze
- informuje Miłosława Bożek. 

Z zapisanych do przedszkola Mini 24 dzieci w roku szkolnym 2025/2026, 9 rozpocznie obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne realizowane w przedszkolach niepublicznych, a koszty ich utrzymania zgodnie z obowiązującymi przepisami poniesie gmina. Czyli tak naprawdę z 18 uczęszczających do przedszkola dzieci tylko kilkoro zmuszonych będzie do wyboru innej placówki edukacyjnej - odpowiada ratusz. 

Co na to radni?

Trudno powiedzieć co będzie dalej. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że biorąc pod uwagę inne placówki o lepszym standardzie i korzystnej lokalizacji, przedszkole Mini w Słupcu już dawno powinno zostać zamknięte - uważa przewodniczący rady, Andrzej Behan. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo