Reklama

Nowa Ruda. Co z osobami z niepełnosprawnościami?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB - MOK Nowa Ruda

Nowa Ruda. Co z osobami z niepełnosprawnościami? - Zdjęcie główne

Nowa Ruda: Ośrodek Kultury wychodzi naprzeciw niepełnosprawnym | foto FB - MOK Nowa Ruda

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Nowej Rudzie jest coraz więcej osób niepełnosprawnych. Nie u każdego z nich niepełnosprawność musi być widoczna, jednak wszyscy stykają się z podobnymi problemami.

Nowa Ruda. W Polsce w 2022 r. osób z niepełnosprawnościami, które miały prawne potwierdzenie niepełnosprawności, było ponad 3 mln. Wielu z nich boryka się z różnymi problemami czy to bariery architektoniczne, czy też problem ze znalezieniem pracy. Jak sytuacja osób z niepełnosprawnościami przedstawia się w Nowej Rudzie? 

Jak mówi burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński miasto w różnych sferach na pewno osoby z niepełnosprawnością wspiera:

Wszystkie działania inwestycyjne, modernizacyjne na obiektach, na infrastrukturze miejskiej na dzień dzisiejszy są realizowane w sposób taki, aby były dostępne i przyjazne dla osób z niepełnosprawnością, co jest rzeczą oczywistą.

Pomoc dla dzieci i młodzieży

Zaczynając od najmłodszych w szkołach w przedszkolach mamy do czynienia z asystą dla dzieci z niepełnosprawnością. Jest to wsparcie nauczycielskie jest to wsparcie pedagogiczne, psychologiczne itd.

Staramy się, żeby szkoły i przedszkola były dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Takie dzieci chodzą do naszych szkół i mają zapewnioną opiekę jako osoby z niepełnoprawnością. Wozimy dzieci do szkół, co jest naszym obowiązkiem do szkoły integracyjnej w Bożkowie, do szkoły w Ludwikowicach Kłodzkich, więc w obszarze dzieci i młodzieży wszystkie te problemy i dyskomfort wynikający z niepełnosprawności staramy się ograniczać do minimum i wspierać te osoby w procesie edukacji
- wyjaśnia Kiliński. 

Pomagają też dorosłym

Jeżeli chodzi o osoby dorosłe z niepełnosprawnością w Nowej Rudzie - Słupcu funkcjonuje dzienny ośrodek wsparcia. Burmistrz podkreśla, że ośrodek działa poprzez stowarzyszenie osób niepełnosprawnych, które jest realizatorem zadania.

Jest to placówka, która przyjmuje osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek jest czynny codziennie, te osoby mogą tam spokojnie funkcjonować
- mówi Tomasz Kiliński, zastrzegając, że miasto nie organizuje dodatkowych świetlic, czy czegokolwiek w tym zakresie.

Burmistrz dodaje:  Cała infrastruktura kultury, sportu, obiektów sportowych, którą dysponujemy, a jest to bardzo duża baza jest bazą dostępną dla osób niepełnosprawnych. W ten sposób czynimy Nową Rudę na tyle na ile jesteśmy w stanie dostępną dla tych osób – podsumowuje. 

Ośrodek Kultury wychodzi naprzeciw niepełnosprawnym

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie cieszą się, że sala widowiskowa dzięki wsparciu grantowemu "Czas na dostępność! Nowe otwarcie MOK na drugie półwiecze", finansowanego w ramach projektu "Kultura bez barier" przeszła niewielki remont, a efektem jest nowo powstała platforma dla osób poruszających się na wózku. 

Zmiana ta jest już uwzględniona w naszym systemie sprzedaży biletów online, a ponadto od dzisiaj do sprzedaży również trafiły miejsca na podwójnych kanapach znajdujących się w XX rzędzie
- informują. 

Przeczytaj również: Oszuści w Wambierzycach i okolicy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy