Reklama

Nowa Ruda. Coraz więcej lokali handlowych do wynajęcia bądź do kupienia

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedyś tętniące życiem serce miasta, dzisiaj miejsce coraz bardziej puste. Przy ul. Piastów w Nowej Rudzie i innych sąsiednich ulicach przybywa lokali na wynajem. Ubywa też tych, którzy mają wydawać w nich pieniądze.

Nowa Ruda. Zjawisko zamierających centrów miast jest coraz bardziej powszechne. Borykają się z tym znacznie większe miasta, niż Nowa Ruda. Przyczyną takiego stanu rzeczy na pewno są stale rosnące koszty utrzymania lokali oraz markety i galerie handlowa w sąsiednich miastach.

Przedsiębiorcy z centrum miasta przegrywają konkurencję z ogólnopolskimi markami spożywczymi i bogatą ofertą sklepów bowiem to do tych miejsc noworudzianie przenieśli się w celu robienia zakupów. Coraz częściej i coraz więcej zamawiamy i kupujemy w internecie. 

Winne są nie tylko markety

Przyczyn zamykania się małych sklepów w Nowej Rudzie oprócz marketów i internetu jest więcej. W mieście jest coraz mniej mieszkańców, rosną koszty pracy, drastyczne drożeją wszelkie media o inflacji nie wspominając. 

Łatwo zauważyć, że przedsiębiorcy prowadzący sklepy rezygnują z nich, ponieważ nie ma klientów. Wystarczy przejść się ulicami Centrum Nowej Rudy by zobaczyć, że praktycznie po godzinie 16.00 ulice są puste. 

Miasto pomaga jak może

Miasto nie ma wpływu na przedsiębiorców. Nikt nie otworzy sklepu, jeśli nie ma klientów. Siła nabywcza noworudzian podobnie jak mieszkańców innych miast i miasteczek w Polsce jest coraz mniejsza, a przez to wielu woli kupować w internecie, galeriach handlowych, marketach, bo tam taniej.

Czy władze miasta mają narzędzie by wesprzeć małych przedsiębiorców? Burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński nie ukrywa, że miasto ma bardzo małe możliwości jeżeli chodzi o wsparcie przedsiębiorców, aczkolwiek wsparcie im jest często udzielane mowa o najemcach lokali użytkowych

Tym wsparciem, które jest potrzebne przedsiębiorcom jest wsparcie rządu, który niestety prowadzi taką politykę, która na dzień dzisiejszy w całej Polsce prowadzi do wielu likwidacji i upadłości firm. Niestety rosnące koszty i obciążenia dla przedsiębiorców wynikające zarówno z cen mediów jak i obciążeń zusowskich, podatkowych itd. jest tak duża, że pomoc samorządu nie ma tu znaczenia i nie jest w stanie w żaden sposób tej sytuacji odwrócić
– wyjaśnia Tomasz Kiliński.

Burmistrz dodaje: Sytuację odwrócić może zmiana polityki rządu, tej na razie nie widać, dlatego dzieje się jak się dzieje. Część przedsiębiorców po prostu nie wytrzymuje tych warunków i kosztów prowadzenia działalności na rynku, co widzimy w całej Polsce. Zresztą przerzucenie znowu na samorząd tego co robi rząd i do jakich warunków prowadzenia działalności doprowadza jest kolejnym kuriozum. 

Coraz mniej mieszkańców – coraz mniej klientów

Winna jest też demografia, w 2015 r. w Nowej Rudzie mieszkało - 22 823 osób, w 2016 r. - 22 636 osób, w roku 2017 - 22 455, a według danych Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie na dzień 31 grudnia 2022 r. w mieście mieszkało 20 090 osób, z czego na pobyt stały zameldowanych było 19 885 osób, a na pobyt czasowy 205 osób.

Oczywiście nie wszyscy właściciele lokali w centrum miasta zamykają swoje interesy. Są tacy, którzy jeszcze sobie radzą sobie na rynku. Trzeba to docenić i odwiedzać te miejsca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy