Reklama

Nowa Ruda. Mieszkańcy zapoznali się z pierwszą koncepcją zagospodarowania zaplecza ul. Piastów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Nowa Ruda. Mieszkańcy zapoznali się z pierwszą koncepcją zagospodarowania zaplecza ul. Piastów - Zdjęcie główne

foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest szansa, że za kilka milionów zł zagospodarowane zostanie na rewitalizację zapomnianego od lat zaplecza ulicy Piastów. W tej sprawie rozpoczęły się konsultacje społeczne.

Nowa Ruda. Grupa mieszkańców z ul. Piastów uczestniczyła w ubiegłą środę w pierwszych konsultacjach społecznych związanych z przebudową i zagospodarowaniem dużego podwórka przy wspomnianej ulicy. Koncepcję zagospodarowania zaplecza przedstawili zastępca burmistrza Nowej Rudy - Marzena Wolińska z pracownikami urzędu oraz projektanci. '

Wyburzenia, dużo zieleni, siłownia plenerowa, plac zabaw i mała architektura, miejsca postojowe to w skrócie bardzo wstępna propozycja na zagospodarowanie tego podwórka. 

To pierwsze spotkanie z mieszkańcami

Jak zaznaczyła Marzena Wolińska jest to czas na rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania tej dużej przestrzeni, tak aby służyła każdemu mieszkańcowi. 

Część mieszkańców chce mieć tam garaże, część miejsca postojowe, inni plac zabaw, a na pewno wszyscy chcemy, żeby tam było ładnie, czysto i przyjemnie, a przede wszystkim bezpiecznie
– mówiła Wolińska.

Wyjaśniła, że ewentualne zagospodarowanie podwórka będzie możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

Według władz Nowej Rudy teren jest duży, dużo trzeba tam uporządkować i praktycznie trzeba wszystko zrobić od nowa, bo nie da się tego zrobić częściowo. 

Pewnie nikt z mieszkańców łącznie z nami nie będzie w 100% zadowolony z tych zmian zadowolona, dlatego chce się z mieszkańcami spotykać by wypracować kompromis
– stwierdziła Marzena Wolińska. 

Pod okiem konserwatora zabytków

Teren jest w środku miasta, obowiązuje tam plan zagospodarowania przestrzennego uzgodniony z konserwatorem zabytków i wiele rzeczy może okazać się nie możliwych do realizacji właśnie przez ochronę konserwatorską. 

Zastępca burmistrza przypomniała, że przed wojną zaplecze ulicy Piastów był terenem zielonym i stricte rekreacyjnym i konserwator na siłę będzie próbował wymusić na nas powrót do historycznego zagospodarowania tego terenu m.in. dlatego nie ma szans na wybudowanie tam nowych garaży. 

Miejsca postojowe i komórki kością niezgody 

Najwięcej kontrowersji wśród zebranych wzbudził jednak pomysł wyburzenia znajdujących się na podwórku garaży, w miejsce których powstać miałoby według wstępnej koncepcji ok. 50 miejsc postojowych w tym kilka dla osób z niepełnosprawnością. Przy wjeździe na zaplecze zamontowany ma być szlaban, a całe zaplecze ma być monitorowane. Według zgromadzonych liczba miejsc postojowych zgodnie z pierwszą koncepcją jest zdecydowanie za mała.

Obok braku miejsc postojowych sporo kontrowersji wzbudził też pomysł wyburzenia przydomowych komórek, w miejsce których wybudowano by w kilku miejscach. Jednak już wiadomo, że proponowana liczba nowo wybudowanych komórek byłaby zdecydowanie za mała. 

Każdy z obecnych otrzymał specjalną ankietę, w której może zaznaczyć, jak widzi przyszłość zagospodarowania zaplecza ulicy Piastów. Poza tym w czwartek ankietę tą do każdego z tej części ul. Piastów dostarczył pracownik NTBS.

Tu trzeba dodać, że zaplecze ul. Piastów, to nie jedyne podwórko w mieście, które miasto chce zagospodarować to samo dotyczy np. podwórka przy ul. Kościuszki. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy