Nowa Ruda. Drastycznie wysokie ceny opału i energii elektrycznej na co wpływ ma trwająca na Ukrainie wojna, a także galopująca inflacja wymuszają na wielu władzach wielu miast wprowadzenie znacznych oszczędności. Pomysłów na oszczędzanie jest wiele. Niektóre gminy zastanawiają się nad zamknięciem obiektów kultury czy basenów, inne wyłączą oświetlenie uliczne w nocy, wiele gmin rezygnuje bądź ogranicza ze świątecznych ozdób.
Nikogo więc nie dziwi, że również w Nowej Rudzie szykuje się konieczność oszczędzania ciepła oraz energii elektrycznej. Kilka dni temu „na ręce” burmistrza Tomasza Kilińskiego wpłynął wniosek Komisji Gospodarczo – Budżetowej Rady Miejskiej dotyczący przygotowania przez władze miasta planu oszczędnościowego, który ma na celu zmniejszenie zużycia energii i ciepła.
Dodatkowo komisja zwróciła się o opracowanie i wdrożenie programów oszczędnościowych przez wszystkie jednostki podległe burmistrzowi oraz spółki prawa handlowego z udziałem Gminy Miejskiej Nowa Ruda. Piotr Wróbel nie chce straszyć, ale jak mówi budżet Nowej Rudy zaczyna się nie spinać.
W przyszłym roku kończą się korzystne umowy m.in. na dostawę energii elektrycznej, pomimo uchwalenia ustawy mającej na celu ograniczenie wysokości cen energii to i tak najprawdopodobniej cena energii elektrycznej w Gminie wzrośnie o ok. 250 %, obserwujemy znaczący wzrost oprocentowania, czyli obsługa zadłużenia mocno rośnie co może spowodować, że jeżeli nie poszukamy oszczędności to zabraknie w budżecie środków. Mówię o środkach, które zapewniają bieżące funkcjonowanie Gminy i realizację zadań własnych
– wyjaśnia Wróbel.
Koniec inwestycji w mieście?
Czy wprowadzenie planu oszczędnościowego oznacza koniec inwestycji w mieście, co, jeśli od stycznia w życie wejdzie zapowiadany Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (projekty dot. przemian w regionach pogórniczych) według którego do gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej ma trafić 551 milionów euro.Według Piotra Wróbla nie oznacza to końca inwestycji. Będą kontynuowane już rozpoczęte zadania i na pewno one zostaną zrealizowane. Natomiast w znaczny sposób będziemy zmuszeni ograniczyć rozpoczęcie realizacji nowych inwestycji – dodaje.
Jeżeli chodzi o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który prawdopodobnie ma zostać zatwierdzony do końca roku, to zdaniem Piotra Wróbla uruchomienie i realizacja zgłoszonych do Funduszu zadań/projektów nastąpi dopiero w 2024 roku. Według Radnego, w 2023 roku głównym źródłem finansowania inwestycji będą środki z Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.
Zobacz również: Drugi przetarg na remont kościoła zostanie unieważniony?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.