Reklama

Nowa Ruda. Od przyszłego tygodnia więcej za śmieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock / ilustracyjne

Nowa Ruda. Od przyszłego tygodnia więcej za śmieci - Zdjęcie główne

Nowa Ruda. Od przyszłego tygodnia więcej za śmieci | foto Adobe Stock / ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od przyszłotygodniowego czwartku w Nowej Rudzie obowiązywać będzie nowa stawka opłat za śmieci. Zamiast 38 zł, płacić będziemy 41 zł od osoby miesięcznie. Osoby niesegregujące odpadów w sposób selektywny zapłacą 82 zł.

Nowa Ruda. Od 1 grudnia wzrasta stawka opłat za odbiór śmieci. Cena wzrośnie aż, o 3 zł miesięcznie od osoby do kwoty 41 zł. Właścicieli budynków jednorodzinnych posiadających kompostowniki nadal obowiązywałaby 10% zniżka. Ze zniżek w opłatach za śmieci wciąż korzystać będą posiadacze Karty Dużej Rodziny – 20,50 zł. Natomiast 82 zł od osoby miesięcznie zapłacą ci którzy nie zbierają odpadów w sposób selektywny.

Druga podwyżka za śmieci w roku

Nie bez znaczenia jest fakt, że to już druga podwyżka w tym roku. Jeszcze do kwietnia płaciliśmy 35 zł za osobę w gospodarstwie domowym miesięcznie. Od 1 kwietnia stawka miesięczna wzrosła do 38 zł od domownika, a od 1 grudnia zapłacimy już 41 zł od osoby miesięcznie.

Maksymalna stawka opłat za odbiór i zagospodarowania odpadów jaką mogli uchwalić noworudzcy radni wynosi 41,24 zł, a więc od 1 grudnia miesięczne stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Nowej Rudzie to tylko 24 groszy mniej niż wynosi górny limit. Przy czym stawka ta może zmienić się już w pierwszym półroczu 2023 r.

Rosnąca inflacja, drożejąca energia i coraz większe koszty pracy sprawiają, że zwiększają się wydatki na zagospodarowanie odpadów, a to może sprawić, że obowiązująca od początku grudnia stawka może się zmienić po opublikowaniu wysokości miesięcznego dochodu rozporządzalnego, co następuje rokrocznie z końcem marca.

Dlaczego będziemy płacić więcej?

Noworudzcy urzędnicy tłumaczą, że stawka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika z kosztów funkcjonowania systemu. Koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w blisko 95% uzależnione są od kosztów odbioru, zbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych, tj. od firmy prowadzącej usługi.

Dotychczasowa stawka, przy obecnych wpływach i cenach za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych uzyskanych w przetargu przeprowadzonym w roku 2021 powinna pokryć 96% kosztów systemu. Niemniej, obserwując wyniki przetargów w gminach ościennych, planowany wzrost minimalnego wynagrodzenia, ceny paliw i utrzymania działalności gospodarczej w stosunku do roku 2021 należy stwierdzić, że koszty odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych wzrosną.

Stąd też wzrost stawki opłat dla mieszkańców. Szacując, że koszty wzrosną o ok. 15%, po podniesieniu stawki, pozwoli to pokryć 94% kosztów. Miasto nadal będzie musiało dopłacać ponad 480 tys. zł do systemu. Wpływy z opłat stanowią blisko 85,8% tego, co mieszkańcy powinni wpłacić.

Upomnienia, kontrole i nieprawidłowości

Na bieżąco wysyłane są upomnienia. Tylko od 1 stycznia do 31 października wysłano 907 upomnień. W tym samym okresie wystawiano 590 tytułów wykonawczych – informuje Krzysztof Czajka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie. 

Rzecznik dodaje, że prowadzone są kontrole w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Przez 10 miesięcy bieżącego roku kontrole pozwoliły ujawnić 13 nieprawidłowości w zakresie wyposażenia nieruchomości w kompostowniki, a w zakresie liczby osób na nieruchomości stwierdzono 85 nieprawidłowości.

Planowane są również kontrole w zakresie prawidłowego postępowania w odniesieniu do odpadów zbieranych w sposób selektywny i ich przekazywania przez mieszkańców. Tu Czajka przypomina o konieczności naklejania naklejek zawierających kod kreskowy na wystawiane przez mieszkańców worki z odpadami segregowanymi, które są podstawą kontroli w tym zakresie. Naklejki z kodami są do odbioru w siedzibie NUK.

Nie trzeba składać nowej deklaracji

Uchwalenie nowej stawki opłaty za śmieci skutkujące zmianą wysokości opłaty nie wprowadza obowiązku złożenia nowej deklaracji. Natomiast uchwalenie przez radę miejską nowej stawki, pociąga za sobą powinność zawiadomienia nas o wysokości opłaty za gospodarowanie komunalnymi, co według Krzysztofa Czajki już się odbywa. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy