Panie Komendancie jak by Pan ocenił minione pierwsze półrocze 2024 r. jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w Nowej Rudzie?
Oceniając poziom bezpieczeństwa w pierwszym półroczu trzeba zauważyć, że jeżeli chodzi o przestępstwa kryminalne nie było ich wiele - nie było jakiś dramatycznych rozbroi, bójek, pobić. W dalszym ciągu odnotowujemy wzrost oszustw internetowych, telefonicznych niestety to jest teraz domeną przestępców, którzy w ten sposób zapewniają sobie źródło dochodów.Za nami również pierwsze półrocze zabezpieczeń rundy wiosennej piłki nożnej Piasta i Słowianina podczas których na stadionach nie doszło do żadnych ekscesów.
Jednym z najważniejszych wskaźników w pracy policji jest wykrywalność przestępstw. Jak to wygląda w przypadku Nowej Rudy?
Wykrywalność przestępstw jest nieco mniejsza niż w minionym roku, co wynika przede wszystkim z mniejszej ilości zdarzeń kryminalnych.
A jak wyglądała sytuacja na drogach na terenie działania noworudzkiego komisariatu policji?
Zacznijmy od infrastruktury drogowej. Nasi dzielnicowi są w tym obszarze faktycznie aktywni, zwracają uwagę na stany utrzymań dróg i infrastruktury drogowej. W efekcie czego wysyłane są pisma do zarządców dróg, na które nawet otrzymujemy odpowiedzi z wyjaśnieniami, kiedy będą przeprowadzane naprawy tych dróg, naprawy cząstkowe, kiedy będą malowane znaki poziome itd.
Panie Komendancie, co ze zdarzeniami drogowymi, pijanymi kierowcami?
Co do ilości zdarzeń drogowych kolizje były i są, aczkolwiek więcej jest tzw. kolizji parkingowych – stłuczek ocierek. Nie ma dużej ilości kolizji w samym ruchu drogowym. Co do nietrzeźwych kierowców, tu na pewno odnotowujemy spadek ilości nietrzeźwych kierujących.Trudno powiedzieć czy to jest efektem zaostrzenia przepisów i zabierania pojazdów kierowcom będącym właścicielami pojazdów, u których stwierdzono powyżej 1,5 promila, czy też tego, że dalej borykamy się z problemami kadrowymi i mamy mniej policjantów prewencyjnych do służby na ulicach.
Trzeba też zaznaczyć, że bardzo często na naszym terenie pracują policjanci z kłodzkiej drogówki, którzy sukcesywnie tych nietrzeźwych kierowców zatrzymują. Najczęściej zatrzymywani nietrzeźwi kierujący to tak zwani "kierowcy na kacu", czyli dzień po spożywaniu alkoholu.
Czy na terenie działania naszego komisariatu zatrzymano już jakiemuś pijanemu kierującemu samochód?
Nie, nie było jeszcze takiej sytuacji.
Ważnym wskaźnikiem jest również poziom przestępczości wśród nieletnich, u nas stanowi to problem?
Nie wszystko, to co młodzież wyprawia kwalifikuje się jako działania niezgodne z przepisami. To, że młodzież gdzieś się gromadzi i spędza tam większość czasu nie stanowi żadnego przestępstwa czy wykroczenia. Generalnie nie odnotowaliśmy wzrostu przestępczości wśród nieletnich, owszem zdarzają się, ale są to sporadyczne przypadki.
Co z przestępczością narkotykową?
Narkotyki są praktycznie wszędzie. Moi policjanci są rozpoznawalni w terenie, także też osoby posiadające narkotyki można powiedzieć bardzo się pilnują, aczkolwiek zatrzymujemy ich z tą ilością narkotyków jak oni to nazywają do użytku własnego. Przypominam, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak "ilość narkotyków do użytku własnego". Posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków są u nas zabronione. Cały czas monitorujemy sytuację z tym związaną.
Jeszcze nie tak dawno sporą część działalności noworudzkich funkcjonariuszy zajmowały akcje związane z prewencją i profilaktyką w szkołach, przedszkolach, wśród seniorów teraz to coś ucichło.
To wszystko od lat jest wpisane w kalendarz edukacyjny naszych szkół. Jest choćby akcja "Bezpieczna droga do szkoły" są inne działania i nie wiem, czy nauczyciele gros tych rzeczy prowadzą we własnym zakresie. Najczęściej tego typu działania naszych dzielnicowych wychodziły z inicjatywy szkół, przedszkoli itd. My jesteśmy otwarci na tego typu propozycję. W dalszym ciągu funkcjonuje prewencja kryminalna, może jest to mniej nagłaśniane, ale działamy w tym kierunku.
Panie Komendancie, czy w minionym półroczu zmieniło się coś, jeżeli chodzi o liczbę osób przebywających w waszym areszcie?
Nic się nie zmienia. Jeśli chodzi o ilość osadzonych cały czas jest na tym samym poziomie. W skali roku jest to około dwóch tysięcy osób, czyli w półroczu jest to około tysiąca osób, które przewijają się przez nasz areszt.
Z tym wiąże się kolejne pytanie. Do aresztu trafiają osoby z powiatów kłodzkiego, dzierżoniowskiego i ząbkowickiego. Wypuszczacie ich, a niektórzy są bez pieniędzy, co oni dalej robią?
Najczęściej trafiają do nas osoby zatrzymane do wytrzeźwienia. Opuszczający nasz areszt, którzy są bez pieniędzy są kierowani do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie, który jest im w stanie pomóc i przekazać środki na powrót do domu. To jak wykorzystują te pieniądze, czy kupują alkohol, czy faktycznie jadą do domu, to już jest ich indywidualna sprawa. Ja nie mam obowiązku odwozić osób zatrzymanych do wytrzeźwienia do miejsca zamieszkania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.