Reklama

Nowa Ruda. Sprawdź, kiedy odśnieżą twoją ulicę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock / ilustracyjne

Nowa Ruda. Sprawdź, kiedy odśnieżą twoją ulicę - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock / ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwsze opady śniegu mamy już za sobą, wiadomo jednak, że zima dopiero przed nami. W oczekiwaniu na zaspy i kłopoty komunikacyjne przypominamy kto odpowiada za odśnieżanie ulic w Nowej Rudzie i do kogo należy dzwonić, gdy zaspy nie pozwalają wyjechać do pracy lub z niej powrócić.

Nowa Ruda. Spółka Noworudzkie Usługi Komunalne już od kilku lat odpowiada za „Akcję Zima”, na terenie Nowej Rudy. NUK prowadzi prace związane z odśnieżaniem w okresie zimowym oraz oczyszczaniem z materiału szorstkiego w momencie wystąpienia odwilży. 

Spółka do akcji zima przygotowuje się dużo wcześniej, gromadząc odpowiednią ilość materiałów sypkich, robiąc przegląd sprzętu: pługów, posypywarek itd.
– informuje prezes Noworudzkich Usług Komunalnych Grzegorz Kuzak.

Zakres zimowego utrzymania dróg i sprzęt

Zimowe oczyszczanie obejmuje: zgarnianie śniegu, układanie śniegu w pryzmy, zwalczanie gołoledzi, usuwanie śniegu. Drogi miejskie utrzymywane są w trzech standardach zimowego utrzymania. Sprzęt zmechanizowany obsługiwany jest w cyklu ciągłym, trzyzmianowym.

Większość pojazdów spółki wyposażona jest w system GPS, który pozwala na sprawne zarządzanie flotą.

Do akcji zima jest zaangażowany: samochód bramowiec „DAF” z pługiem odśnieżającym lemieszowym i piaskarką umieszczoną na pojeździe, samochód z urządzeniem hakowym na podwoziu „Daf”, piaskarko-solarka „Stratos Basic”, pług odśnieżający dwulemieszowy o szer. 3,2 m, ciągnik „Zetor” z napędem na cztery koła, pługiem lemieszowym i rozrzutnikiem, ciągnik „Zetor” z napędem na cztery koła (z pełną hydrauliką) z możliwością podłączenia rozrzutnika, ciągnik Deutz Fahr z napędem na cztery koła, pługiem lemieszowym i rozrzutnikiem oraz quad Yamaha 350 cm3 wraz z pługiem – pojazd przeznaczony do odśnieżania chodników, placów i parkingów, + posypywarka do quada, koparko-ładowarka „Komatsu” i wytwornica do solanki P2000 Euro, ciągnik Deutz Fahr z pługiem lemieszowym i rozrzutnikiem, który będzie służył do odśnieżania chodników, placów i parkingów i  piaskarko solarka Schmidt Stratos B35-30.

Kuzak zaznacza, że zakup piaskarko solarki Schmidt Stratos B35-30 jest w trakcie realizacji, na chwilę obecną opłacona została zaliczka.

Zatrudnią 10 osób do wsparcia

Do przeprowadzenia akcji zimowej spółka zatrudni około 10 kierowców i operatorów, których w dni wolne od pracy wspierać będą kierowcy, na co dzień przewożący odpady.  Personel ten będzie wspomagany przez piętnastu stale zatrudnionych zamiataczy wspieranych w zależności od nasilenia czynników atmosferycznych, pracownikami okresowymi, którzy wykonywać będą prace niemożliwe do wykonania sprzętem zmechanizowanym.

Ile piasku, ile soli?

Spółka zakupiła ok. 300 Mg soli oraz planuje zakup ok. 500 Mg piasku. Do dyspozycji pracowników biorących udział w „akcji zima” rozstawionych będzie na terenie miasta 110 pojemników z piaskiem.

Zasypało cię - zadzwoń

W okresie zimowym mieszkańcy miasta Nowa Ruda mają do dyspozycji całodobowy Punkt Dyspozytorski „Akcji Zima”. Pod numerem telefonu 74 8722388 należy zgłaszać ewentualne potrzeby lub uwagi do prowadzonych czynności związanych z zimowym utrzymaniem dróg miejskich. Punkt posiada stałą łączność telefoniczną z kierowcami pojazdów biorących udział w „Akcji Zima”.

Drogi w Nowej Rudzie utrzymywane są w trzech standardach. W zależności od przypisania, służby mają obowiązek w określonym czasie od ustania np. opadów śniegu doprowadzić je do określonego standardu.

Trzy standardy odśnieżania

  • I standard - do akcji odśnieżania (likwidacji oblodzenia) przystąpić należy w chwili rozpoczęcia opadów (wystąpienia oblodzenia); w miejscach niebezpiecznych (skrzyżowania, zatoki przystankowe, podjazdy i zjazdy) jezdnia powinna być odśnieżana i posypywana na całej szerokości; zakończenie odśnieżania (likwidacji oblodzenia) nastąpić musi po 3 godzinach od zakończenia opadów.
    W takim standardzie utrzymywane będą następujące ulice na terenie miasta w dzielnicy Centrum: Fredry, Piastów, Pl. Grunwaldzki, Przechodnia, Piłsudskiego, Cmentarna, Armii Krajowej, Bohaterów Getta, Jeziorna, Kolejowa, Kościelna, Kościuszki, Krańcowa, Mała, Os. Piastowskie, Podjazdowa, Rynek, Sportowa, Sybiraków, Szpitalna i Teatralna, w dzielnicy Słupiec: Akacjowa, Kombatantów, Os. XXX-lecia (obwodnica), Spacerowa, Szkolna, Sztygarska i Os. Wojska Polskiego (obwodnica), Martwa.; w dzielnicy Drogosław: Świdnicka.
  • II standard - do akcji odśnieżania (likwidacji oblodzenia) przystąpić należy po wykonaniu niezbędnych czynności na drogach I. standardu, po zakończeniu opadów czas odśnieżania (likwidacji oblodzenia) nie może być dłuższy niż 6 godzin; jezdnia odśnieżana i posypywana na całej szerokości.
    W takim standardzie utrzymywane będą następujące ulice: w dzielnicy Centrum: Anny, Błotna, Ciemna, Demokratów, Fabryczna, Górna, Graniczna, Lipowa, Łużycka, Plac Matejki, Mickiewicza, Narutowicza, Niepodległości (skwer), Nowa, Ogrodowa, Prosta, Słoneczna, Srebrna, St. Osada, Strzelecka, Sudecka, Wąska, Wrześni, Zaułek, Złota; w dzielnicy Słupiec: Kasztanowa, Konopnickiej, Kwiatowa, Os. Waryńskiego, Parkowa, Piwna, Szybowa, Słupiecka (do domu Wittiga), Topolowa, Traugutta, Wiejska, Zagórze; w dzielnicy Drogosław: Andersa, Dworska, Górnicza, Jana Pawła II, Kopalniana, Leśna, Ludwikowska, Łączna, Obozowa, Orkana, Podgórska, Reymonta, Rolna, St. Droga, Zdrojowisko.
  • III standard - odśnieżanie w zależności od potrzeb, po konsultacji z zamawiającym (Urzędem Miasta), po zakończeniu czynności na drogach I. i II. standardu); miejsca niebezpieczne (skrzyżowania, podjazdy, zjazdy) posypywane materiałem szorstkim.
    W takim standardzie utrzymywane będą następujące ulice: w dzielnicy Centrum: Boczna, Willowa, Cicha, Góra Anny, Kołowa, Mała Kolonia, Młyńska, Młyńskie Wzgórze, Myśliwska Osada, Pionierów (część), Polna, Stara Kolonia; w dzielnicy Słupiec: Al. Najświętszej Marii Panny, Debry, Górska, Połoniny, Ugory, Węglowa Wola, Zielna, Zielonka, Wrzosowa, Widokowa, Garażowa; w dzielnicy Drogosław: Czarna, Jawornik, Jedności, Łąkowa, Miedzianka, Rzeczna, Tuczyn, Zacisze, Zatorze, Brzozowa.
Zobacz również: Nowa Ruda bez inwestycji z budżetu miasta

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy