Reklama

Nowa Ruda. Ubyło ukraińskich uchodźców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fb - Urząd Miejski w Nowej Rudzie

Nowa Ruda. Ubyło ukraińskich uchodźców  - Zdjęcie główne

Impreza z okazji Dnia Dziecka zorganizowana w Nowej Rudzie. | foto Fb - Urząd Miejski w Nowej Rudzie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmniejszyła się liczba wojennych uchodźców z Ukrainy przebywających w ośrodkach i domach prywatnych na terenie Nowej Rudy. W maju było ich ogólnie 469, natomiast w czerwcu jest ich o 42 mniej. Można mówić o tendencji spadkowej w liczbie przybywających uchodźców.

Nowa Ruda. Jak wynika z informacji Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie, 20 czerwca na terenie miasta przebywało 427 Ukraińców. 269 uchodźców przebywa w Domu Wypoczynkowym przy ul. Kłodzkiej w Słupcu, 44 uchodźców przebywa w restauracji „Parkowa” przy ul. Parkowej w Centrum miasta i 114 osób przebywa w prywatnych mieszkaniach mieszkańców Nowej Rudy.

Dla porównania 16 maja w mieście przebywało 300 uchodźców w Domu Wypoczynkowym w Słupcu, 45 w restauracji „Parkowa”, a 124 Ukraińców przebywało w prywatnych mieszkaniach mieszkańców. 

Czerwiec - nieco statystyki

Zakończono akcję nadawania numeru PESEL dla uchodźców tzw. PESEL ze statusem UKR co pozwoli im na korzystanie ze służby zdrowia, ubezpieczeń, pomocy socjalnej, zatrudnienia czy otwarcia konta. Obecnie realizacja tych czynności jest prowadzona na bieżąco w zależności od potrzeb, do 20 czerwca numer PESEL nadano 586 uchodźcom. 

Jak pomagają?

Około 30 Ukraińców korzysta z możliwości nauki języka polskiego. 1 czerwca władze Nowej Rudy zorganizowały Dzień Dziecka, podczas którego ukraińskim dzieciom rozdano ok. 200 paczek. Również z pieniędzy pochodzących ze zbiórek na specjalnie utworzone konto kupowane są uchodźcą leki na recepty, z pieniędzy tych dofinansowywane są też wycieczki szkolne dla dzieci z Ukrainy.

Na zadania związane z utrzymaniem przebywających na terenie miasta uchodźców z budżetu Wojewody Dolnośląskiego Nowa Ruda otrzymała 3 092 461,60 zł.

Ukraińskie dzieci w szkołach

Według stanu na 1 czerwca do szkół podstawowych i przedszkoli w mieście uczęszcza 116 dzieci.

  • Szkoła Podstawowa nr 7 – 90 uczniów,
  • Szkoła Podstawowa nr 2 – 10 uczniów,
  • Szkoła Podstawowa nr 6 – 4 uczniów,
  • Przedszkole Miejskie Nr 1 – 4 wychowanków,
  • Przedszkole Miejskie Nr 2 – 1 wychowanek,
  • Przedszkole Miejskie Nr 3 – 2 wychowanków,
  • Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek – 4 wychowanków,
  • Przedszkole Niepubliczne „Kraina Malucha” – 1 wychowanek.
Od 16 maja przybyło 20 ukraińskich dzieci uczęszczających do placówek oświatowych w Nowej Rudzie. 

Przyjeżdża coraz mniej

Jak mówi Barbara Postrach, koordynatorka pomocy uchodźcą w Urzędzie Miejskim w Nowej Rudzie w ostatnich dniach widzi tendencję spadkową jeżeli chodzi o przyjeżdżających i przebywających w mieście Ukraińców. W słupeckim Domu Wypoczynkowym dziś jest 266 uchodźców.

Praktycznie nie przyjeżdżają nowe osoby, teraz to są jednostkowe przypadki. Tak jak na przykład wczoraj przyjechała starsza pani do córki, a wyjechało 8 osób.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy