Reklama

Obchody Dnia Górnika w Nowej Rudzie [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo, że w Nowej Rudzie od wielu lat nie mamy czynnej kopalni to nie brakuje byłych górników i ich rodzin, które świętują Barbórkę.

Nowa Ruda. W niedzielę, 4 grudnia, tradycyjnie brać górnicza wraz z rodzinami, a także władze samorządowe powiatu kłodzkiego, miasta i gminy Nowa Ruda oraz parlamentarzyści, organizacje pozarządowe i mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Trudu Górniczego w Nowej Rudzie – Słupcu, po czym na czele z orkiestrą górniczą, przeszli do kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie pod przewodnictwem ks. biskupa Adama Bałabucha, odprawiona została Msza św.

Kolejnym punktem obchodów górniczego święta już w Centrum Nowej Rudy było złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem Tragicznie Zmarłych Górników przy Miejskim Ośrodku Kultury stąd ponownie z orkiestrą górniczą na czele uczestnicy udali się pod ratusz, gdzie przyjął ich burmistrz miasta Tomasz Kiliński wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Nowej Rudzie Andrzejem Behanem.

W Dniu Górnika chcemy na ręce pana burmistrza i pana przewodniczącego rady miejskiej złożyć meldunek, że brać górnicza zawsze jest gotowa, silna, wytrwała i nie patrząc na niebezpieczeństwo i pogodę iść tymi ulicami aby te tradycje górnicze kultywować
– mówił Edward Śledź, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Regionu Noworudzko-Wałbrzyskiego, który złożył też życzenia dla pracowników magistratu oraz mieszkańców. 

Burmistrz Tomasz Kiliński powiedział: 4 grudnia,Dzień Górnika, w naszym mieście jest dniem szczególnym. Chciałbym w imieniu swoim i pana przewodniczącego podziękować wam za to, że jak co roku wspólnie z wami możemy kultywować tradycję górniczą w naszym mieście.

To setki lat, gdy górnicy wydobywali węgiel w Nowej Rudzie. Oddajemy dziś cześć tym którzy już odeszli, którzy często odeszli na miejscu pracy, ale też składamy życzenia wam wszystkim, waszym rodzinom z okazji waszego święta. Przede wszystkim dużo zdrowia, dużo optymizmu, radości i tej siły abyśmy mogli jeszcze przez wiele lat w takim gronie tą tradycje kultywować
– dodał włodarz Nowej Rudy.

Z centrum uroczystości przeniosły się do Drogosławia, gdzie odprawiona została Msza św. w kościele pw. Św. Barbary. Wczorajsze obchody zakończyły się w Muzeum Górnictwa. Kliknij TUTAJ i zobacz więcej zdjęć.

Barbórka w Jugowie

Od Mszy św. w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej rozpoczęły się obchody Dnia Górnika w Jugowie w których oprócz braci górniczej i mieszkańców uczestniczyły władze samorządowe gminy Nowa Ruda z wójt Adrianną na czele, a także nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów Sławomir Karwowski.

Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie przy pomniku - kaplicy upamiętniającej poległych w 1930 roku, 151 górników w Kopalni Wacław złożono wiązanki kwiatów zapalono znicze i oddano cześć, tym, którzy udali się już na wieczną szychtę.

Uroczystość w szkole

Co warte podkreślenia tegoroczne obchody Dnia Górnika zainaugurowano już w piątek, 2 grudnia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Drogosławiu, gdzie na uroczystości dyrekcja szkoły zaprosiła brać górniczą oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy