Ranking Samorządów Rzeczpospolitej. Rok 2021, który jest podstawą tegorocznej edycji Rankingu Samorządów 2022 r., miał słodko-gorzki charakter. Z jednej strony stanowił chwilę oddechu po kryzysie pandemicznym, z drugiej strony na samorządowe budżety w coraz większym stopniu odczuwały negatywny wpływ rządowych reform w podatku PIT, m.in. w ramach Polskiego Ładu.
Dobrze, że nawet w takich warunkach idea zrównoważonego rozwoju nabiera w samorządach coraz większego znaczenia - mówi autorka raportu, Anna Cieślak-Wróblewska.
W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 punktów (30 pkt. w obszarze finanse i rozwój, 38 pkt. w obszarze dbałość o mieszkańców, 29 pkt. w obszarze czyste środowisko i 10 pkt. w obszarze zarządzanie). Kryteria oceny ustala niezależna kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji samorządowych.
Podstawą wyliczeń w większości są dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, część wskaźnik opiera się na informacjach podanych przez same samorządy w specjalnej e-ankiecie.
Liderów Rankingu Samorządów „Rzeczpospolita” wyłoniła w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu (64 jednostek), gmin miejskich i miejsko-wiejskich (881 jednostek) oraz gmin wiejskich (1523 jednostki). W tym roku zwycięzcami zostali odpowiednio: Poznań (100,08 pkt.), Starachowice (75,92 pkt.) i podkrakowska Wielka Wieś (95,22 pkt.).
Nasze gminy na ich tle wypadają słabo, szczególnie miasto Nowa Ruda:
- Radków - 41,99 pkt.
- Gmina Nowa Ruda - 39,25 pkt.
- Miasto Nowa Ruda - 29,87 pkt
Zobacz również: Na co Nowa Ruda zamierza wydać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.