Reklama

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Mniej niż jedna trzecia dla miasta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Mniej niż jedna trzecia dla miasta - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Opublikowano Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”. Nasze gminy na tle innych polskich miast wypadły wręcz bardzo słabo.

Ranking Samorządów Rzeczpospolitej. Rok 2021, który jest podstawą tegorocznej edycji Rankingu Samorządów 2022 r., miał słodko-gorzki charakter. Z jednej strony stanowił chwilę oddechu po kryzysie pandemicznym, z drugiej strony na samorządowe budżety w coraz większym stopniu odczuwały negatywny wpływ rządowych reform w podatku PIT, m.in. w ramach Polskiego Ładu.
Dobrze, że nawet w takich warunkach idea zrównoważonego rozwoju nabiera w samorządach coraz większego znaczenia - mówi autorka raportu, Anna Cieślak-Wróblewska.

W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 punktów (30 pkt. w obszarze finanse i rozwój, 38 pkt. w obszarze dbałość o mieszkańców, 29 pkt. w obszarze czyste środowisko i 10 pkt. w obszarze zarządzanie). Kryteria oceny ustala niezależna kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji samorządowych.

Podstawą wyliczeń w większości są dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, część wskaźnik opiera się na informacjach podanych przez same samorządy w specjalnej e-ankiecie.

Liderów Rankingu Samorządów „Rzeczpospolita” wyłoniła w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu (64 jednostek), gmin miejskich i miejsko-wiejskich (881 jednostek) oraz gmin wiejskich (1523 jednostki). W tym roku zwycięzcami zostali odpowiednio: Poznań (100,08 pkt.), Starachowice (75,92 pkt.) i podkrakowska Wielka Wieś (95,22 pkt.).

Nasze gminy na ich tle wypadają słabo, szczególnie miasto Nowa Ruda:

  • Radków - 41,99 pkt.
  • Gmina Nowa Ruda - 39,25 pkt.
  • Miasto Nowa Ruda - 29,87 pkt

Zobacz również: Na co Nowa Ruda zamierza wydać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy