reklama

Rowerzyści mogą więcej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rowerzyści mogą więcej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSobota to był dzień rowerzysty. Przynajmniej teoretycznie. Wczoraj weszły w życie przepisy drogowe ułatwiające życie miłośnikom dwóch kółek.
reklama

Wczoraj (sobota, 21 maja) weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym. W myśl zmian rowerzyści nabywają więcej praw w stosunku do kierowców samochodów a także możliwość jazdy chodnikiem, pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym.
Od wczoraj rowerzyści mają obowiązek poruszania się po drodze dla rowerów lub specjalnie wyznaczonych pasach ruchu – oczywiście, jeśli takie są. W każdym przypadku, kiedy zmuszeni okolicznościami wjadą na chodnik, muszą zachowywać szczególną uwagę i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Nowe przepisy umożliwiają jednak częstsze korzystanie z chodników. Obecnie mogą się po nich poruszać pod warunkiem, że chodnik jest szerszy niż dwa metry i biegnie przy drodze z ograniczeniem prędkości większym, niż 50 km na godzinę. Według nowelizacji można zjechać rowerem z drogi w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak śnieg, ulewa, silny wiatr czy gołoledź.

Dla kierowców ważne jest, że rowerzyści mogą ich omijać z prawej strony, kiedy ci stoją w korku. Przy skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną będą też powstawać tzw. śluzy dla rowerów, które umożliwią rowerzystom zajęcie miejsca przed stojącymi samochodami. Ma to ułatwić rowerzystom skręcanie w lewo i zwiększyć bezpieczeństwo przez to, że rowerzyści będą dla kierowców bardziej widoczni.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama