reklama
reklama

Ścinawka Górna. Kontrowersje wokół budowy suchego zbiornika przed konsultacjami społecznymi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Ścinawka Górna. Kontrowersje wokół budowy suchego zbiornika przed konsultacjami społecznymi - Zdjęcie główne

foto Redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPlany budowy suchego zbiornika w Ścinawce Górnej budzą liczne kontrowersje i konflikt między mieszkańcami gminy Radków a przedstawicielami Chaty Otulina i Zamku Sarny. Projekt, realizowany w ramach inwestycji przeciwpowodziowych, ma na celu zabezpieczenie terenów przed powodziami, jednak budzi skrajne emocje.
reklama

Według wielu mieszkańców gminy Radków, budowa zbiornika jest kluczowym elementem ochrony przeciwpowodziowej. Podkreślają oni, że teren był wielokrotnie zalewany, a istniejące rozwiązania nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa. Ich zdaniem sprzeciw inwestycji jest wynikiem interesów prywatnych, a nie realnej troski o region.

"Mam nadzieję, że debata przyniesie odpowiednie działania, a nie tylko gadanie, i że wątpliwe dobro jednostki nie wygra z dobrem większości. Mam nadzieję, że tym razem nie wystarczą znajomości, żeby zablokować projekt budowy suchego zbiornika" – komentuje jeden z mieszkańców.

Inni zwracają uwagę na skalę problemu: "Jakie dobro jednostki? W Ścinawce Górnej mieszka ponad 600 mieszkańców! I będziemy tam na tym spotkaniu, czy tobie się to podoba, czy nie! Tu chodzi o dobro nas wszystkich, o nasze domy i firmy, które są narażone nie powodzią, ale budową zbiornika!" – padają mocne słowa w dyskusji.

reklama

Mieszkańcy wskazują jednak problemy związane z budową. zbiorników: "Autorzy opracowania podkreślają, że warianty budowy dwóch zbiorników w Ścinawce Górnej są wątpliwe, bo żeby chronić 280 domów, trzeba wyburzyć 90 domów... Jakie to dobro jednostki? Ponadto dziedzictwo w postaci zamku oraz pałacu letniego z otaczającym parkiem to jest dziedzictwo narodowe każdego Polaka i chroni je interes społeczny ochrony zabytków, nie jednostkowy".

Chata Otulina i Zamek Sarny: "Zagrożenie dla dziedzictwa i turystyki"

Po drugiej stronie sporu stoją przedstawiciele Chaty Otulina i Zamku Sarny, którzy głośno sprzeciwiają się realizacji inwestycji. Argumentują oni, że budowa zbiornika negatywnie wpłynie na krajobraz i atrakcyjność turystyczną regionu. Obawiają się także, że może dojść do dewastacji przyrody i utraty unikalnego charakteru Doliny Ścinawki.

reklama

"Nie jesteśmy żadnymi poplecznikami (Olgi Tukarczuk, przy. red.), tylko pełnoprawnymi obywatelami tej gminy – i domagamy się prawdziwych konsultacji społecznych proponowanej wielkoskalowej inwestycji, która bezpośrednio dotyczy nas i wielu mieszkańców gminy zagrożonych wysiedleniem. Na spotkaniu oczywiście będziemy" – odpowiadają przedstawiciele Zamku Sarny.

Napięta atmosfera i brak kompromisu

Dotychczasowe rozmowy między stronami nie przyniosły porozumienia. Mieszkańcy i przedstawiciele gminy Radków oskarżają inwestorów turystycznych o blokowanie niezbędnych dla bezpieczeństwa projektów. Z kolei przeciwnicy zbiornika wskazują na brak alternatywnych analiz oraz pominięcie ich stanowiska w procesie decyzyjnym. Spór wokół budowy suchego zbiornika w Ścinawce Górnej trwa i istnieje ogromna szansa, że jego eskalację zobaczymy 7 kwietnia w poniedziałek w trakcie konsultacji społecznych.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo