reklama
reklama

Ścinawka Średnia. Kopalnia Heddi II na ostatniej prostej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ilustracyjne

Ścinawka Średnia. Kopalnia Heddi II na ostatniej prostej - Zdjęcie główne

foto ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTrwają intensywne prace na budowie kopalni antracytu Heddi II w Ścinawce Średniej. Będzie to pierwsza kopalnia węgla uruchomiona w XXI wieku Sudetach.
reklama

Gmina Radków. W Ścinawce Średniej będzie wydobywany antracyt. Prace przy strefie dostępowej wraz z wlotami wyrobisk zostały ukończone. W budowie jest zakład przeróbki mechanicznej węgla, konstrukcja już stoi. Gotowy jest też budynek administracyjny wraz z szatniami i zapleczem socjalnym oraz dyspozytornią. Na finiszu jest także budowa obiektu warsztatowo-magazynowego - wylicza Dariusz Wojciechowski, prezes spółki Nexano Minerals.

Spółka powstała w 2014 r na Górnym Śląsku, by 5 lat później przenieść siedzibę do Ścinawki Średniej. Złoże wysokiej klasy węgla w tym miejscu było już eksploatowane za czasów niemieckich, kiedy funkcjonowała tu kopalnia Heddi I.

Jest udowodnione przez fachowców, że znajduje się tam złoże antracytu. To nie jest węgiel, którym pali się w piecu lecz paliwo strategiczne, niezbędne do wytopu stali - opowiada burmistrz Radkowa. Jan Bednarczyk trzyma kciuki za powodzenie tej inwestycji. Liczy, że dzięki jej uruchomieniu w gminie przybędzie miejsc pracy.

reklama

Obecnie na terenie gminy znajdują się dwa duże zakłady górnicze. Wpływy budżetowe od zakładów górniczych stanowią ok 2 proc. dochodów gminy. Lokalizacja jest bardzo dobra. Jesteśmy na terenie starej cegielni. To obszar mocno zdegradowany przez eksploatacje gliny. Kopalnia znajduje się w znacznej odległości od siedzib ludzkich, więc jej działalność nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. Tuż obok linia kolejowa - opowiada Dariusz Wojciechowski.

Obszar, na jakim ma być prowadzone wydobycie, jest niewielki i wynosi zaledwie 0,44 km kw. Dla porównania: to identyczna powierzchnia, jaką zajmuje państwo Watykan. Według stanu na koniecgrudnia 2015 r. zasoby węgla kamiennego w złożu oszacowano na 320 973 ton, a nieprzemysłowe zasoby na 610 814 ton.

reklama

Pod ziemią na głębokości około 100 m ma zalegać węgiel koksujący typu 37 i 38, czyli tylko nieco gorszy od antracytu. Złoże nie jest wielkie, jego zasobność jest szacowana na 320 tys ton.

Jest to węgiel bardzo wysokiej jakości, przez fachowców nazywany koksowym. Nie da się zbudować domu, wyprodukować samochodu bez stali. A do jej produkcji niezbędny jest właśnie węgiel koksujący
- wyjaśnia Dariusz Wojciechowski.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama