Reklama

Urzędnicy potrzebują kilku dni na wnioski o dodatek węglowy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Urzędnicy potrzebują kilku dni na wnioski o dodatek węglowy - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Można składać wniosek o dodatek węglowy, czyli 3 tys. zł dofinansowania na jedno gospodarstwo domowe dla osób, dla których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest węgiel kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek węglowy. W gminie Nowa Ruda sprawy związane z dodatkiem węglowym należy załatwiać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie, ul. Niepodległości 2, na parterze w budynku A, pokój nr 7 lub 6.

Również w Nowej Rudzie sprawami związanymi z dodatkiem zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Kolejowej 18, na parterze pokój 105. 

W Radkowie wnioski o dodatek węglowy będzie można składać w Referacie Gospodarki Komunalnej i mieszkaniowej UMiG Rynek 1. 

Potrzebują trochę czasu

Rozporządzenie o dodatku węglowym późną nocą podpisała minister klimatu i środowiska – Anna Moskwa. Dziś już od samego rana urzędy są oblegane przez ludzi chcących złożyć wniosek o dodatek. Stąd też prośba włodarzy o chwilę cierpliwości.

Potrzebujemy chociaż 3 dni, żeby to co rząd opracował i w nocy nam wysłał mówić kolokwialnie ogarnąć
– wyjaśnia burmistrz Radkowa Jan Bednarczyk.

Burmistrz dodaje: U nas nie będzie tego robił Ośrodek Pomocy społecznej, bo chcę skrócić drogę. Jest powołana komórka, która kiedyś zajmowała się wdrażaniem elementów „Czyste powietrze”, którzy mają już rozpoznanie, do tego dochodzi pracownik USC i delegowany jest pracownik OPS -u, żeby on trudne tematy rozstrzygnął. Oni „twardą pracę” rozpoczną najpóźniej od poniedziałku

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

  • Wniosek wypełniamy drukowanymi literami.
  • Organ, do którego jest składany wniosek o wypłatę dodatku węglowego – np. Burmistrz Nowej Rudy
  • Osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  • We wniosku o dodatek węglowy należy także wskazać numer rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze.
  • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  • W formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego. Wskazane przez nas źródło powinno być wcześniej wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.

Do kiedy można składać wniosek o dodatek?

Wnioski o dodatek węglowy należy składać do 30 listopada 2022. Można to zrobić: osobiście, pocztą, przez internet.  Jeśli będzie on przesyłany drogą elektroniczną, musi być koniecznie opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony przy pomocy profilu zaufanego.

Kiedy będą wypłacą pieniądze?

Pieniądze będą wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. 

Dla kogo dopłaty z dodatku węglowego?

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Pieniądze otrzymają ci, którzy palą węglem w: kominku, kozie, piecu kaflowym, kotle, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, kuchni węglowej, piecokuchni.

Co jest warunkiem koniecznym?

Aby uzyskać dopłatę niezbędne jest to, żeby urządzenia te były zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Główne źródło ogrzewania musi też być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy