Wybory samorządowe odbywają się na trzech poziomach: gminy, powiatu oraz województwa. Świadomy wybór oznacza również zrozumienie kompetencji poszczególnych organów samorządowych. - Za co odpowiadają radni w gminie, w powiecie, a za co ci z sejmiku wojewódzkiego? Do którego z nich zwrócić się z konkretnym problemem, jaki napotykamy w naszym otoczeniu? O czym będą decydować ludzie wybrani przez nas w zbliżających się wyborach?
- To ważne, aby rozumieć kompetencje poszczególnych organów samorządowych – tłumaczy Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego.
Władze gmin decydują, m.in. o:
strategii rozwoju lokalnego czyli programie działań, dzięki którym można będzie realizować sprawy korzystne dla ogółu mieszkańców; planie zagospodarowania przestrzennego; stanie dróg i komunikacji na drogach lokalnych, usługach komunalnych (zapewnienie ciepła, wody i gazu w mieszkaniach); wyborze dyrektora szkoły, podwyżkach dla nauczycieli, dofinansowaniu zajęć dodatkowych w szkole.
Natomiast radni powiatu mają wpływ na:
przeciwdziałanie bezrobociu i wspieranie osób poszukujących pracy (pośrednictwo pracy, pomoc w zdobyciu nowych kwalifikacji);
szkoły ponadgimnazjalne (licea, technika) oraz ich rozwój;
szpitale powiatowe oraz inne kluczowe instytucje w systemie ochrony zdrowia;
wydawanie pozwoleń na budowę.
Mało kto wie, że to w siedzibie samorządu wojewódzkiego, a nie rządu, zapadają najważniejsze decyzje dotyczące rozwoju regionów (województw) i ich mieszkańców. W gestii samorządu wojewódzkiego leży, m.in. podział funduszy europejskich (w w latach 2007-2013 samorządy wojewódzkie rozdysponują ogółem 16,5 mld euro).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.