Teraz powinno ich być zdecydowanie więcej. Tym bardziej, że chyba nikogo nie trzeba przekonywać do zalet takiego rozwiązania. Jest to jedyne urządzenie w gospodarstwie domowym, które przez cały rok na siebie zarabia. Jeżeli tylko wzejdzie słońce kolektor słoneczny natychmiast zaczyna ogrzewać wodę. Raz zainwestowane pieniądze pracują całymi latami. Jednak przed podjęciem decyzji o instalacji kolektorów warto zastanowić się jakie urządzenie wybrać.
Wiele informacji na ten temat znajdziemy w internecie, jednak nie wszystkie są rzetelne. Dlatego w tym tygodniu postaramy się opisać zasadę działania takich kolektorów. Jednocześnie podajemy parę praktycznych uwag dotyczących doboru takiej instalacji. Najpierw powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy powinien to być kolektor płaski, czy próżniowy? Zasadnicza różnica między nimi polega na rodzaju izolacji od otoczenia. W kolektorach płaskich jest to wełna mineralna. Natomiast w próżniowych jako doskonały izolator wykorzystywana jest próżnia. Bez względu na budowę każdy z nich działa podobnie. Natomiast efekt końcowy jest ten sam, czyli zagrzany bojler z wodą o poj. 300 litrów dla rodziny 4 osobowej. Podstawowa różnica zawarta jest w konstrukcji samego kolektora i wielkości powierzchni czynnej absorbera, która jest przy kolektorach płaskich większa niż w próżniowych. Z praktycznego punktu widzenia w kolektorach płaskich praktycznie nic nie może się zepsuć. Dlatego producenci dają nawet 12 lat gwarancji, a na próżniowe tylko 5 lat. Takiej instalacji też nie powinniśmy przewymiarować na wyrost dając np. 4 płyty kolektorów do bojlera o poj. 300 litrów. W efekcie będziemy mieli za dużo ciepła, a instalacja nie odbierze tego ciepła i będzie się przegrzewać. Tak naprawdę to w okresie letnim taka instalacja zapewnia nam nawet 100 proc. zapotrzebowania na ciepłą wodę. Natomiast zimą w naszych warunkach klimatycznych musimy i tak palić w piecu, a kolektory będą tylko wspomagać podgrzewanie wody.
Bardzo ważny jest zakup instalacji od producenta istniejącego na tym rynku od kilkunastu lat i specjalizującego się w produkcji takich urządzeń, które powinny mieć odpowiednie dopuszczenia i certyfikaty (np. Solar Keymark), gwarantujące spełnienie norm międzynarodowych. Certyfikat Solar Keymark posiada ok. 2/3 kolektorów produkowanych na naszym kontynencie. W dodatku coraz częściej mogą pochwalić się nim także polscy producenci, co ułatwia im podbój rynków Europy Zachodniej. Kolektor wysokiej jakości to większa efektywność i wytrzymałość. Dlatego także większe oszczędności jego użytkownika. Musimy pamiętać, że generowanie jak największych oszczędności to główny cel, jaki przyświeca osobom decydującym się na taką instalację. Już za dwa tygodnie napiszemy jak wygląda zastosowanie odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Roman Głaz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.