Reklama

Zatruta Nowa Ruda

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zatruta Nowa Ruda - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości TVP Wrocław o Nowej Rudzie

<<FILM>>

W Nowej Rudzie podczas mrozów odnotowuje się nawet sześćdziesięciokrotne przekroczenie norm benzopirenu. To związek powstający podczas spalania złej jakości paliwa. Wchłaniany jest przez płuca i powoduje szereg chorób, w tym nowotwory. – Cały czas tak było – jak pamiętam – to tu ciężko było oddychać. Przedtem były jeszcze dwie kopalnie – mówi mieszkanka Nowej Rudy Jadwiga Zarańska. 

W dwudziestopięciotysięcznym mieście dymi 3,5 tys. kominów, tylko jedna trzecia mieszkańców ma dostęp do sieci gazowej. Brakuje nowych miejskich kotłowni. – Szkodzi nam też tarasowe położenie miasta. Cały pył tutaj produkowany osiada na dół – mówi Marzena Wolińska, zastępca burmistrza Nowej Rudy. 

Trochę lepiej jest, gdy wieje wiatr. Wtedy zanieczyszczenia są wydmuchiwane z miasta. Teraz dodatnie temperatury sprawiają, że mniej pali się w piecach. – Przeprowadziliśmy 140 kontroli pieców. Ludzie najczęściej palą węglem, ale jest to węgiel niskiej jakości, najtańszy i to powoduje duże zanieczyszczenie – mówi Mirosław Kalitowski, zastępca komendanta straży miejskiej. – Jak by każdy zarabiał tyle co potrzeba i każdy miał dobrą pracę, to by każdy palił normalnym węglem – twierdzi mieszkanka Nowej Rudy Amelia Hawrajska. 

Wiosną miasto otrzyma z programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska KAWKA 3 mln zł na przebudowę pieców węglowych w gospodarstwach indywidualnych. Jesienią zarząd województwa ma tez przekazać na ten cel pomoc z Unii Europejskiej. – Program może być skierowany na razie do dwustu kotłowni, w następnym może do czterystu – informuje Marzena Wolińska. To oznacza, że następna zima w Nowej Rudzie też będzie zadymiona. 

– Sprawa smogu musi być rozwiązana. Bez pomocy z zewnątrz miasto sobie nie da rady – uważa Jerzy Dudzik, prezes Noworudzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. 

W pierwszej dwudziestce najczystszych polskich miast nie ma ani jednego z Dolnego Śląska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy