reklama

Nowa Ruda. Przemoc domowa stanowi niemały problem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UG Świerklany

Nowa Ruda. Przemoc domowa stanowi niemały problem - Zdjęcie główne

foto UG Świerklany

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Chociaż zgłoszeń dotyczących przemocy domowej wpływających do noworudzkiego komisariatu policji spadła, to i tak stanowi niemały problem.
reklama

Nowa Ruda. Przemoc w rodzinie z uwagi na poważne konsekwencje fizyczne, psychiczne i wychowawcze stanowi ogromny problem społeczny. Tragedie rozgrywające się w zaciszu czterech ścian wywierają szczególne piętno na dzieciach. Dlatego jeżeli wiemy o tego typu przypadkach niezwłocznie należy to zgłosić odpowiednim służbom. 

Jak mówią policjanci z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie przemoc w rodzinie jest zjawiskiem, któremu trzeba zapobiegać, a jeżeli już wystąpi starają się możliwie jak najszybciej udzielić pomocy osobom nią dotkniętym.

W 2022 r. noworudzka policja wdrożyła 52 procedury Niebieskich Kart. Wszczynając procedurę odpowiednie służby podejmują działania interwencyjne, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.

Policjanci nie próżnują

Jak informuje komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie – Arkadiusz Michalski bardzo dobrze układała się współpraca z członkami Zespołów Interdyscyplinarnych powołanych przy Urzędzie Miasta w Nowej Rudzie i w Radkowie oraz Urzędzie Gminy w Nowej Rudzie. 

W ubiegłym roku dzielnicowi uczestniczyli w 140 posiedzeniach grup roboczych, realnie pracując nad przywróceniem dobrego właściwego funkcjonowania rodziny dotkniętej przemocą –
mówi Michalski.

Komendant dodaje: Wobec sprawców przemocy w rodzinie, w 2022 r. zastosowaliśmy siedmiokrotnie policyjny środek zapobiegawczy w postaci natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego i zakazu zbliżania się do mieszkania. Nowe narzędzie policyjne mające na celu szybką i skuteczną ochronę osoby doznającej przemocy funkcjonuje i sprawdza się w praktyce. Po wydaniu nakazu lub zakazu dzielnicowy przynajmniej trzy razy sprawdza, czy stosujący przemoc w rodzinie stosuje się do wydanego nakazu lub zakazu, a także pozostaje w stałym kontakcie z osobą doznającą przemocy. 

Nieco statystyki

Dotarliśmy do informacji związanych z przemocą w rodzinie na terenie działania naszego komisariatu w ubiegłych latach. W 2018 r. wszczęto 59 procedur, w 2019 r. 55 procedur, w 2022 r. wszczęto 93 procedury, a w roku 2021 r. 87 procedur.

Każdy sygnał o przemocy domowej traktujemy z najwyższą uwagą i starannością wykorzystując przy tym narzędzie jakimi dysponuje polski system prawny
– podsumowują noworudzcy policjanci. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama