Reklama

Czy w Nowej Rudzie czeka nas fala eksmisji?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: SM Górnik

Czy w Nowej Rudzie czeka nas fala eksmisji? - Zdjęcie główne

foto SM Górnik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielu właścicieli mieszkań należących do Spółdzielnie Mieszkaniowej Nowa Ruda i Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik w nadchodzącym sezonie jesienno – zimowym może mieć trudności z opłaceniem rachunków za ciepło. Czy czeka nas fala eksmisji?

Spółka Ciepłownictwo w Słupcu, które odpowiada za ogrzewanie budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik i kilku bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa Ruda stwierdziła, że nie mają pieniędzy na zakup wystarczającej ilości węgla potrzebnego do ogrzewania mieszkań w tym sezonie grzewczym. Tu warto wspomnieć, że spółce na ogrzewanie lokali potrzeba około pięciu tysięcy ton węgla.

Owszem kupili trochę opału ze swoich pieniędzy, ale to za mało. Obie spółdzielnie dokonały już przedpłaty po 600 tys. zł po to, aby Ciepłownictwo mogło kupić węgiel. Spółka ma jakieś zapasy przy tym z tego co nieoficjalnie się dowiedzieliśmy tego węgla wystarczy przy dobrych układach do końca grudnia. 

Chcą po 1,2 mln zł na zakup węgla

Podczas niedawnego spotkania w siedzibie spółki Ciepłownictwo w której udział wziął oprócz przedstawicieli Ciepłownictwa i prezesów Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa Ruda – Wiktora Muszyńskiego i spółdzielni Górnik – Tomasza Tylaka burmistrz Nowej Rudy – Tomasz Kiliński głównym tematem rozmów była pomoc na jaką oczekuje spółka Ciepłownictwo od miasta. Z naszych informacji wynika, że burmistrz nie wyraził zgody na pomoc finansową dla spółki oświadczając, że nie ma na to w budżecie miejskim pieniędzy. – Podczas spotkania Ciepłownictwo wyraziło oczekiwanie, żeby w grudniu obie spółdzielnie wpłaciły po 1,2 mln zł Ciepłownictwu, a w trybie pilnym po 50 tys. Jako prezesi zaprotestowaliśmy i uzgodniliśmy, że do tematu problemu węglowego wrócimy w drugiej połowie września zł – mówi Wiktor Muszyński.

Co z ogrzewaniem na os. Piastowskim?

Jeżeli chodzi o os. Piastowskie, te ogrzewane jest gazem. Do tej pory nie zdarzyło się, żeby Spółdzielnie Nowa Ruda płaciła zaliczkę na zakup paliwa. Niemniej spółka Calor Energetyka Cieplna, właściciel kotłowni przy ul. Teatralnej w Nowej Rudzie również wystąpiła z pismem do Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa Ruda w którym chce przedpłaty 600 tys. zł na zakup gazu. – W obu przypadkach nasza odpowiedź będzie negatywna, ponieważ mam już projekt ustawy, która będzie rozpatrywana w Sejmie 2 września, która przewiduje, że przedsiębiorstwa energetyczne będą miały co miesięczne rekompensaty mające na celu, które mają im wyrównać różnice – wyjaśnia Muszyński. - Jeśli chodzi o Calor, oni kupują gaz przewodowy według licznika, co miesiąc dostają rachunki -obciążenia, więc jakiego zapasu na zakup gazu potrzebują, skoro rozliczenia są co miesięczne - zastanawia się prezes. Podobnie jest zresztą zdaniem Muszyńskiego z Ciepłownictwem, z tym, że spółka musi mieć zapas, który zresztą zawsze musiała posiadać. 

Podwyżki cen węgla uderzą w mieszkańców spółdzielni w Słupcu

Ważną i niestety złą informacją dla właścicieli mieszkań w blokach w Słupcu należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa Ruda jest taka, że na pewno zapłacą więcej za ciepło. Z projektu wyliczeń, które przygotował Wiktor Muszyński podwyżek nie muszą się obawiać mieszkańcy lokali spółdzielczych na os. Piastowskim i os. Nowym, bowiem cena jest już nieco większa niż cena z rekompensatą.  – Obecnie średnia cena w Słupcu wynosi 68,59 zł netto za kJ obecnie mamy VAT 5 procentowy. Ustawa przewiduje cenę 103,82 zł za kJ, co daje ok. 40 procent podwyżki – tłumaczy prezes spółdzielni Nowa Ruda. 

Nie boją się fali eksmisji?

Wielu spółdzielców w blokach w Słupcu, to osoby starsze często z niskimi emeryturami, po opłatach, kupnie lekarstw itd. nie wiele im zostanie na życie. To może wiązać się z zaległościami w opłatach za mieszkanie, co za tym idzie za ciepło. Czy spółdzielnia spodziewa się fali eksmisji? Muszyńki tłumaczy, że największy cios dostali spółdzielcy z Nowej Rudy na przełomie roku. Prezes jest zaskoczony, tym, że mieszkańcy przyjęli te podwyżki w miarę łagodnie. – Nie zauważyłem, żeby w związku z tymi podwyżkami w okresie tego półrocza wzrosły nam zaległości, czyli ludzie dają na razie radę. Po podwyżce cena w Słupcu po redukcji będzie prawdopodobnie wymościć 103, 82 zł za kJ, a w Nowej Rudzie płacą ok. 158 zł za kJ, to mieszkańcy Słupieckich bloków tym bardziej powinni wytrzymać bo 103 a 158 to jest bardzo duża różnica – dodaje Wiktor Muszyński.  

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy