Reklama

Gmina Nowa Ruda. Jest spora szansa na dobudowę całej ul. Głównej w Jugowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: prt sc - Google Maps

Gmina Nowa Ruda. Jest spora szansa na dobudowę całej ul. Głównej w Jugowie - Zdjęcie główne

foto prt sc - Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Nowa Ruda: Od kilku miesięcy trwa budowa sieci kanalizacyjnej w Jugowie. Roboty z tym związane mają się zakończyć do przyszłorocznych wakacji, a to oznacza, dla mieszkańców kolejne miesiące utrudnień drogowych. Mamy dobrą wiadomość – droga zostanie odbudowana w całości.

Gmina Nowa Ruda. Mieszkańcy Jugowa z powodu prac związanych z budową kanalizacji już jakiś czas muszą się liczyć z licznymi utrudnieniami drogowymi. Zresztą nawet przed rozpoczęcie budowy sieci ponad 3 km ul. Główna, własność powiatu kłodzkiego, mogła służyć jako „tor off-road”. Jest szansa, że droga przejdzie metamorfozę.

Z inicjatywy wójta gminy Nowa Ruda - Adrianny Mierzejewskiej, radnego powiatu kłodzkiego - Sławomira Karwowskiego oraz radnych Rady Gminy z Jugowa doszło do kilku spotkań z Zarządem Powiatu Kłodzkiego, gdzie głównym tematem była kwestia odbudowy drogi powiatowej ciągnącej się przez cały Jugów. Spotkania te zaowocowały decyzją o współfinansowaniu odbudowy tej drogi przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Gminę Nowa Ruda i Nadleśnictwo Jugów. 

Nadleśniczy o porozumieniu

Nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów Sławomir Karwowski wyjaśnia, że wstępne założenie jest takie, iż firma wykonująca obecnie kanalizację, wykona podbudowę i warstwę wyrównująco -wiążącą, reszta zostanie sfrezowana i na całości zostanie położona warstwa ścieralna. Ta właśnie warstwa zostanie sfinansowana z funduszów powiatu kłodzkiego, gminy Nowa Ruda.

Jako nadleśniczy w stosownym czasie wystąpię do dyrekcji Lasów Państwowych na wniosek naszej gminy z wnioskiem o zgodę na wyasygnowanie środków na to zadanie
- mówi Karwowski. 

Nadleśniczy dodaje: Jeżeli by się udało zrobić taki mariaż finansowy powiat, gmina i nadleśnictwo to mielibyśmy zrobioną drogę w Jugowie. Ta droga dla nas dla nadleśnictwa jest jedną z głównych dróg wywozowych, więc my mamy interes w jej remoncie, gmina ma interes, bo mieszkańcy będą mieli dobrą drogę. Również powiat ma w tym interes, w końcu droga jest ich własnością i ta droga powinna mieć w końcu jakiś standard.

Karwowski twierdzi, że sprawa finansowania remontu drogi nie jest jeszcze do końca dogadana, nie chcąc zdradzać tajników rozmów jest przekonany, że podział będzie uczciwy. 

Wcześniej gmina nie posłuchała

Bardziej rozmowny był Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotr Marchewka przypominając, że gdy Gmina Wiejska Nowa Ruda przymierzała się do budowy kanalizacji w Jugowie i miała kilka lat temu opracować projekt, to Starostwo Powiatowe w Kłodzku zwracało gminie uwagę by zaprojektowali kanalizację tak żeby później odtworzenie nawierzchni obejmowało całą jej szerokość – nie tylko po wykopie, bo po wykopie to jest 1/3 drogi.

Nasze oczekiwania zostały odrzucone. Gmina argumentowało to tym, że nie dostaną pieniędzy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na taki zakres robót, bo podroży to koszty i przygotowali projekt w okrojonym zakresie
– wyjaśnia Marchewka. 

Mieszkańcy Jugowa powiedzieli, ok, przetrwamy te ciężkie czasy, te utrudnienia, ale macie nam odbudować drogę po szerokości. 

Wtedy zaczęły się naciski na nas, że my mamy zaraz po zakończeniu budowy kanalizacji przystąpić do odbudowy tej drogi. Powiedzieliśmy, że skoro my wcześniej im radziliśmy dobrze, to teraz nie ma opcji żebyśmy teraz brali na siebie odbudowę tej drogi, bo po pierwsze, żeby to zrobić kompleksowo przydałby się projekt, a ponad 3 km drogi to horrendalne pieniądze, gdzie teraz w tych trudnych czasach na pewno nas na to nie będzie stać
– mówi Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego.

Koszt ok. 1,5 mln zł podzielone na trzy

W rozmowach zostało ustalone, że na wiosnę przyszłego roku – w zależności na jakim etapie będzie budowa kanalizacji – zainteresowani wrócą do tematu odbudowy drogi po całej szerokości. To jest ponad 15 tys. m2 do odbudowy co według szacunków po nowych cenach kosztowałoby to ok. 1,5 mln zł.

Gmina, nadleśnictwo i my moglibyśmy na to zadanie zrzucić się po 1/3, czyli po ok. 500 tys. zł z tym, że to my byśmy przekazali dotację dla gminy, żeby to spółka ZWiK koordynowała to zadanie do końca zlecając zadanie na odbudowę całej nawierzchni
– dodaje.

Piotr Marchewka zapewnia, że do rozmów dotyczących odbudowy drogi strony wrócą w lutym bądź marcu przyszłego roku, żeby ustalić jakieś konkrety przed zakończeniem inwestycji. 

Być może pojawi się inna możliwość sfinansowania odbudowy drogi w Jugowie np. kolejna edycja Polskiego Ładu wtedy jest ustalone, że gmina Nowa Ruda mogłaby złożyć wniosek w imieniu powiatu na wykonanie tego zadania. 

Lepsze odwodnienie jezdni

Pod koniec października Starostwo Powiatowe w Kłodzku wspólnie z gminą Nowa Ruda wprowadziło do zadania w Jugowie wykonanie 11 studni rewizyjnych na drodze, co pozwoli na lepsze odwodnienie jezdni w przyszłości. Koszt tej inwestycji to 120 tys. zł został pokryty po połowie przez gminę i powiat.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy