Gmina Nowa Ruda. Wyjazd do Kazachstanu w celu uczczenia pamięci tych, których władze sowieckie zesłały na nieludzką ziemię, był możliwy dzięki wsparciu udzielonemu przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, z siedzibą w Warszawie.
12 wolontariuszy (nauczyciele, studenci, samorządowcy) dotarła do Jasnej Polany, Czkałowa, Oziornoje, Tajynszy oraz Głubokoje – miejscowości, do których w 1936 roku, na mocy dekretu Stalina, zostali zesłani Polacy zamieszkujący tereny obecnej Ukrainy (obwód żytomierski, obwód chmielnicki)
- czytamy w gminnym komunikacie.
Sprzątali groby i spotkali się z rodakami
W czasie kilkudniowego pobytu w Kazachstanie wolontariusze odwiedzili rodaków, których przodkowie zostali bezprawnie zesłani przez sowieckie władze na stepy Kazachstanu. Wysłuchali opowieści o początkach życia Polaków na tej trudnej ziemi i o tym, że robili oni wszystko, aby nie stracić swojej tożsamości.
Wolontariusze wykonujący prace renowacyjno-porządkowe oraz dokumentacyjne na cmentarzach w Jasnej Polanie, Oziornoje i Głubokoje, pracowali ramię w ramię z rodakami.
Przeczytaj również: Gmina Nowa Ruda. Urzędnik w nieszczelnym akwarium
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.