Reklama

Nowa Ruda. Kolejne dwa mieszkanie chronione w mieście

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa Ruda: Jeszcze w tym roku w Słupcu zostaną oddane do użytku dwa mieszkania chronione. Miasto na ten cel pozyskało ponad 230 tys. zł dofinansowania.

Nowa Ruda. Dzięki 232 497,60 zł dotacji pozyskanej w ramach rządowego programu „Za życiem” jeszcze w tym roku oddane mają być kolejne dwa mieszkania chronione, tym razem w Słupcu przy ul. Kłodzkiej. Udział własny gminy wynosi 58 124 zł 

Co to są mieszkania chronione?

Mieszkania chronione są miejscami, w których osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, przygotowywane są do prowadzenia samodzielnego życia. Mieszkanie chronione może również zastępować pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Pod koniec stycznia bieżącego roku miasto oddało do użytku drugie już mieszkanie tego typu, którego adaptacja kosztował 158 000 zł. 

Dla kogo mieszkanie chronione?

Jak wyjaśnia Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie – Anita Mańczak program, z którego Nowa Ruda pozyskała dofinansowanie na utworzenie tych mieszkań określa ścisłą grupę odbiorców, to osoby pełnoletnie, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu.   

Osoba, która ubiega się o tego typu mieszkanie musi wymagać pomocy np. w postaci usług opiekuńczych
– informuje Mańczak.

Kierowniczka dodaje, że mieszkanie chronione nie jest zasobem mieszkaniowym jest wydawane na czas określony, przy współpracy z noworudzkim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, którego pracownicy w każdej chwili mogą do tego mieszkania wejść. Z mieszkania nie wolno wynosić wyposażenia, nie wolno przyjmować gości po godz. 22.00 itd. 

Nie za darmo

Za pobyt w mieszkaniu chronionym ponosimy koszty procentowe do naszych dochodów. Uchwałą rady miejskiej określono stawkę za pobyt w mieszkaniu chronionym i wynosi 24 zł za dobę, to jest stawka pełna. Pełną stawkę płacimy, jeżeli nasz dochód przekracza 200% kryterium dochodowego. 

Osoby przebywające w mieszkaniu chronionym nie ponoszą opłat, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego. Przypominam, że obecnie kryterium to wynosi 776 zł dla osób samotnie gospodarujących, a dla osób w rodzinach 600 zł
– reasumuje nasza rozmówczyni. 

Zdaniem burmistrza Nowej Rudy – Tomasza Kilińskiego w mieście powinno funkcjonować kilka takich mieszkań.

Jest takie zapotrzebowanie, są osoby korzystające z mieszkań chronionych, my korzystamy ze zdobytych na ten cel środków, adoptujemy do użytku dwa kolejne lokale mieszkalne
– mówi burmistrz. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy