Reklama

Nowa Ruda. Opaski bezpieczeństwa dla noworudzkich seniorów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay / ilustracyjne

Nowa Ruda. Opaski bezpieczeństwa dla noworudzkich seniorów - Zdjęcie główne

foto pixabay / ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie kontynuuje program "Korpus Wsparcia Seniorów". W ramach przedsięwzięcia osoby starsze otrzymują specjalne opaski, które w chwili zagrożenia mogą uratować życie.

Nowa Ruda wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w 2022 r. po raz pierwszy przystąpiła do realizacji programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Chodziło o zakup 61 tzw. opasek bezpieczeństwa dla osób 65+ mających problemy ze zdrowiem wraz z 24 godzinną usługą wsparcia. 

Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania osób powyżej 65 roku życia w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. opieki na odległość
- wyjaśnia kierownik Miejskiego Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Rudzi Anita Mańczak

Jak tłumaczy Mańczak: Teleopieka pozwala na opiekę nad daną osobą w sposób zdalny dzięki opasce na nadgarstek. Opaska połączona jest z telecentrum ratunkowym, w którym pracują medycy.

Opaska monitoruje parametry życiowe i wyposażona jest w detektor upadków, przycisk SOS, pomiar tętna, lokalizację GPS, dwustronną komunikację głosową, czujnik zdjęcia opaski i pomiar poziomu naładowania baterii.

Miesięczny koszt 24 – godzinnej usługi wsparcia wynosi 40 zł, dla naszych seniorów jest darmowy, a miasto może pozyskać na ten cel do 80% dofinansowanie.

Seniorze zgłoś się do MOPS

Żeby starać się o bezpłatne użyczenie opaski nie potrzebne jest zaświadczenie o stanie zdrowia. Wystarczy złożyć w Ośrodku odpowiedni wniosek. W ubiegłym roku oprócz wniosków, firma, która wygrała przetarg dostarczała MOPS kartę pacjenta. 

W 2022 r. w ramach programu noworudzki Ośrodek Opieki Społecznej otrzymał 61 opasek, i tylu też seniorów opaski odebrało. Dla osób, którym opaski użyczono w ubiegłym roku chętnych do przedłużenia umowy po telefonicznym kontakcie z pracownikiem Ośrodka umowę przedłużono na 2023 r.  Jeżeli ktoś nie chciał dalej korzystać z tej formy pomocy, opaskę po prostu oddał. 

Pomoc w liczbach

W okresie realizacji zeszłorocznego programu rzeczywista liczba zgłoszeń do dyspozytora przy użyciu opaski wyniosła 88, /w tum 20 SOS/ z tego 86 zostało zakończonych udzieleniem wsparcia przez telefon, 1 zgłoszenie zostało zakończone pomocą osoby z najbliższego otoczenia, natomiast 1 zgłoszenie zostało zakończone interwencją służb ratunkowych.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy